Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

LATO NA JAZDOWIE: Plenery kreatywne - Bombo power

LATO NA JAZDOWIE: Plenery kreatywne - Bombo power
📅 Data: sobota, 13 sierpnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


LATO NA JAZDOWIE, Plenery kreatywne dla dorosłych (16+)
wszystkie soboty lata od 2 lipca do 27 sierpnia 2016, godz. 15.00 – 18.00
Miejsce: CSW, Zamek Ujazdowski

Wstęp wolny, obowiązują zapisy:
info@csw.art.pl
lub telefonicznie: 628 12 71, wew. 135 (wtorek–niedziela, 12.00–19.00).

Jak często mamy okazję oderwać się od codziennych obowiązków i zrobić coś dla siebie, coś innego, kreatywnego? Potrzeba tworzenia towarzyszy człowiekowi, odkąd pierwszy raz wydmuchał sproszkowany pigment przez pustą kość na ścianę jaskini (czyli praktycznie od zarania dziejów... albo i dłużej). W natłoku spraw często trudno znaleźć czas na działania artystyczne. A to właśnie dzięki nim możemy dać upust swoim emocjom, otworzyć się, obudzić wrażliwość czy po prostu się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości i przyziemnych spraw.

Wiele osób dorosłych wielokrotnie komunikowało nam, że jest mnóstwo propozycji warsztatów dla dzieci i młodzieży, natomiast oferta dla dorosłych jest raczej uboga. Stąd właśnie pomysł na plenery kreatywne dla osób dorosłych. Założenie jest takie, że działamy twórczo w bardzo sprzyjających okolicznościach przyrody – w parku wokół Zamku Ujazdowskiego. Oczywiście, w razie gradobicia lub innych meteorologicznych szaleństw mamy przygotowane wyjście awaryjne. Do współpracy zaprosiliśmy wiele interesujących osób, wybraliśmy też nietypowe formy wypowiedzi artystycznej, różnorodne techniki i materiały. Na pewno nie będzie zwyczajnie i nudno! Praca w małych, 15–20-osobowych grupach, w zależności od warsztatu, będzie sprzyjała integracji i współpracy.

Przyświecać nam będzie przede wszystkim twórczość El Hadjiego Sy. Jest to artysta, którego wystawę Na początku myślałem, że tańczę prezentujemy od 16 czerwca do 16 października w CSW. To pierwsza w Polsce wystawa senegalskiego artysty, kuratora i aktywisty, który przewodził komunom artystycznym w Dakarze. W twórczości El Sy istotny jest proces, kolektywność, performatywność, poszukiwanie relacji między ciałem i światem, obiektami i materiałami. Ważna jest też wielość znaczeń zawartych w jego pracach i odrzucenie zachodniej tradycji malarskiej opartej na intelektualnej relacji oko–ręka. Jeden z warsztatów poświęcony będzie również wystawie Angeliki Markul To, co stracone, jest na początku, w związku z finisażem wystawy 31 lipca.

Będziemy ożywiać papier, ozdabiać hamaki, malować ciałem, grać na bębnach, odczuwać miasto… Zapraszamy serdecznie do spędzenia z nami kreatywnie czasu w wakacyjne soboty!

PROGRAM:

2 lipca
Oddychający papier
Warsztat oddychającego papieru jest metodą autorską, która ma na celu uwrażliwienie na potencjał drzemiący w materii. Praca z szarym papierem, oparta na podstawowych zadaniach aktorskich, pozwoli uczestnikom stworzyć wyjątkowe światy, a także poznać techniki animacji (przedmiotu/ obiektu/ lalki). Warsztat oddychającego papieru to odkrywanie niesamowitości struktur, dźwięków oraz emocji, które (naprawdę!) kryje w sobie papier.

Prowadzenie: Konrad Dworakowski – reżyser i aktor, absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2003–2005 był kierownikiem artystycznym Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Reżyserował w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz za granicą. Najważniejsze produkcje: ,,Mikrokosmos” w Teatrze Pantomimy we Wrocławiu, ,,Balladyny i romanse” na podstawie Ignacego Karpowicza, ,,Bruno Schulz. Historia występnej wyobraźni”, w Teatrze Pinokio w Łodzi oraz ,,Dumanowski side A” w Teatrze Starym w Krakowie. Konrad Dworakowski jest też autorem scenariuszy i tekstów piosenek, pisze zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Od 2009 roku jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Pinokio w Łodzi.

9 lipca
Haiku w hamaku
Czy hamak służy tylko do leżenia? Czy może stać się też podłożem obrazu lub wiersza? Czego dowiemy się, leżąc w hamaku? Hamaki, które pojawiają się w okresie wakacyjnym w parku przed CSW, stały się symbolem, z którym wielu widzom kojarzy się park, ożywający na kilka miesięcy w roku. Tego lata postanowiliśmy dać Wam możliwość ozdobienia hamaków. Zaprojektujemy grafiki, które naniesiemy za pomocą wycinanych wspólnie szablonów, farb i sprejów. To wyjątkowa szansa na stworzenie razem obiektów, które pozostaną z nami przez całe lato.

Prowadzenie: Jakub Stępień aka Hakobo – jeden z 50 najważniejszych obecnie plakacistów na świata(według Johna Fostera, autora książki New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century). Doskonale czuje się również w identyfikacji wizualnej, działaniach na pograniczu sztuki i dizajnu, w modzie i ogólnie grafice użytkowej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Galerią Design – BWA Wrocław, Tate Britain. W swoich realizacjach prezentuje charakterystyczny styl, inspirowany zarówno tradycyjnym graficznym rzemiosłem, jak i kulturą ulicy. Zbiór jego prac obejmuje zarówno zdyscyplinowane, proste układy, jak i realizacje wynikające z fascynacji estetyką nadmiaru.

16 lipca
Ciała niebieskie
Sztuka współczesna może wydawać się niedostępna i niezrozumiała. Jednak czy trzeba jej doświadczać umysłem? Może wystarczy ją poczuć? Podczas malarskiego performansu staniemy się częścią obrazu, jednocześnie go stwarzając i uświadamiając sobie proces twórczy. W przestrzeni parku, z wykorzystaniem tiulu, farb i ciała wykreujemy wyjątkowe prace. Będziemy mogli przybliżyć się do malarstwa, poczuć je na własnej skórze, zmniejszyć dystans pomiędzy nami a tą „dziwną sztuką współczesną”, której, jak się okaże, doświadczamy każdego dnia.

Prowadzenie: Izabela Chamczyk – malarka performerka, znana jest z kontrowersyjnych akcji, przekraczania granic. Pracuje z ciałem i kolorem, tworzy sztukę procesualną. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistką wielu konkursów, np: im.Gepperta we Wrocławiu, Fundacji Vordemberge-Gildewart w MOCAK-u. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz działań zbiorowych m.in. w galerii SCC w Isfahanie , galerii Entropia we Wrocławiu, MOSart w Gorzowie Wlkp, Białej w Lublinie, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, ERARTA w Sankt Petersburgu. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

23 lipca
Sztuka lata?
Z czym nam się kojarzy latawiec? Co nam może powiedzieć? Na naszych warsztatach latawiec stanie się szczególnym obiektem wizualnym i nośnikiem treści. El Hadji Sy namalował na pięciu latawcach maski – symbol wciąż kojarzący się jednoznacznie z Afryką, jednak nie umieścił ich w przestrzeni galerii, ale w parku, wyrzucając niejako w ten sposób te stereotypy i ten rodzaj sztuki poza obręb galerii sztuki. My stworzymy latawce w rozmiarze XXL i wykorzystamy nietypowe materiały do ich ubarwienia. Skupimy się na strukturze, barwie i zapachu. Takich latawców jeszcze wiatr nie bujał!

Prowadzenie: Adam Kaczmarek – absolwent etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Z powołania pedagog, wciąż poszukujący metod i narzędzi edukacyjnych. Uczy majsterkowania i tradycyjnych gier z różnych zakątków świata. Prowadzi też warsztaty ekologiczne, upcyklingowe i w duchu DIY, a także międzykulturowe i integracyjne. Związany z Centrum Artystycznym Sztukarnia od 2012 roku. Uwielbia górskie wędrówki, próbuje też swych sił we wspinaczce skałkowej. By oddać się czystej rozrywce, sięga po hiszpańskie kryminały, a w chwilach relaksu popija yerba mate.

30 lipca
Światłoczułe jaskinie
Jakie historie kryją się za fotografiami z jaskiń? Jak się robi zdjęcia podziemnych krajobrazów? Jaki sprzęt sprawdza się w trudnych warunkach? Czy da się podczas eksploracji nowych korytarzy robić zdjęcia reporterskie? Zapraszamy na rozmowę o fotografii pod ziemią i nie tylko. Posłuchamy anegdot i ciekawostek, jakie kryją się za konkretnymi zdjęciami. Uczestnicy też będą mieli okazję opowiedzieć o swoim zdjęciu z ciekawą historią w tle. Na koniec zaplanowaliśmy wspólne działanie plastyczne, w wyniku którego powstanie wielkoformatowa jaskiniowa praca.

Prowadzenie: Katarzyna Biernacka – członek Speleoklubu Warszawskiego. Jaskiniami zajmuje się od kilkunastu lat. Każdego roku jeździ na duże międzynarodowe wyprawy eksploracyjne. Przede wszystkim do Meksyku, gdzie wraz z amerykańskimi grotołazami działa w Cheve i Huautla, dwóch najgłębszych systemach jaskiniowych półkuli zachodniej. Jeździ także w góry Picos de Europa w północnej Hiszpanii, gdzie jest kilka jaskiń o głębokości przekraczającej 1000 metrów. Zna także jaskinie w Austrii, Czechach, Grecji, na Hawajach, we Francji, Rumunii, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i na Węgrzech. Dyrektor Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Współpracuje z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, działem edukacyjnym Centrum Nauki Kopernik, Akademią Małego Odkrywcy oraz z Fundacją Sto Pociech w Warszawie, gdzie regularnie realizuje warsztaty i zajęcia dla dzieci.

6 sierpnia
Jazda po desce
Malarstwo na desce? Na przykład temperą, w średniowiecznym stylu? Nie! Tym razem to deskorolka wystąpi w roli głównej. Jednak kółka nie będą nam potrzebne. Zaprojektujemy grafiki na deskach przygotowanych pod deskorolki. Wykorzystamy markery akrylowe i spreje, a w głowach pojawią się szalone pomysły. Wszelkie motywy dozwolone – zainspirujemy się miastem, sztuką ulicy i nie tylko…

Prowadzenie: Jakub Stępień aka Hakobo.

13 sierpnia
Bombo power
Czas na potężne brzmienie wielkich bębnów! Projekt Bombo Power powstał dzięki fascynacji brzmieniem japońskich bębnów „taiko”, brazylijskiej „batucady”, inspiracji bębnami z Rwandy oraz andyjskim bębnem „bombo”. Ale grać i tańczyć będziemy w rytm afrykańskich brzmień. Na jakiś czas staniemy się zespołem perkusyjnym, który nauczy się i zagra niesamowicie energetyczne rytmy. Uruchomimy całe ciało, odreagujemy napięcie, uwolnimy energię, poczujemy afrykański rytm i ruch.

Prowadzenie: Autorzy projektu Bombo Power, od wielu lat współpracujący ze sobą: Kazimierz Klicki – psycholog i muzyk, właściciel firmy eventowo-bębniarskiej Klick&Drum i Jarosław Kopeć – profesjonalny perkusista, menager projektu.

Anika Kamińska – z wykształcenia archeolog, pasjonatka podróży i kultur tradycyjnych. Muzyk i tancerka tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Ucząc się gry na bębnach natrafiła na taniec afrykański, którym od razu się zafascynowała. Tańca afrykańskiego uczyła się w Mali u znakomitych mistrzów baletów afrykańskich oraz od znanych tancerzy afrykańskich mieszkających w Europie. Prowadzi regularne zajęcia taneczne w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie i uczy gry na bębnach w szkole Klic&Drum. Współpracuje z różnymi zespołami i bierze udział w różnych projektach, jak np.: Moribayassa, Madrugada, Balkan Sevdah, Viaje Al Tambor, Ces’t Ca’.

20 sierpnia
Sztuka na weku
Słoik – słowo, które wdarło się przebojem do naszych słowników. Chyba każdy wie, kogo określa. My też spróbujemy spojrzeć na słoiki pozytywnie, z przymrużeniem oka i wykorzystamy materiał, z którego są zrobione. Zainspirowani tradycją senegalskiego malarstwa na szkle, wykorzystamy element codziennego użytku jako podłoże do przekazu pewnych treści. Nauczymy się malować na szkle i pod szkłem, a na koniec stworzymy wspólną instalację.

Prowadzenie: Aleksandra Parol – absolwentka Muzykologii na UW i rękodzielnik z zamiłowania. Haftuje ręcznie obrazy, ikony, szyje zabawki. Pracę jako instruktor warsztatów artystycznych zaczynała jako wolontariuszka w Centrum Kultury w Dublinie w Irlandii, gdzie mieszkała przez kilka lat. Techniki plastyczne szlifowała prowadząc warsztaty w miasteczku Jaca u podnóża Pirenejów, w Hiszpanii. Od 2011 roku prowadzi warsztaty kreatywne w Centrum Artystycznym Sztukarnia dla dorosłych i dzieci.

27 sierpnia
Wędrujące miasto
W okolicy Zamku Ujazdowskiego jest wiele miejsc, w których możemy spotkać przykłady graffiti i street artu. Na przykład niedawno odkryte w przejściu pod Placem na Rozdrożu graffiti z lat 80., czy prace na przęsłach wiaduktu pod Trasą Łazienkowską albo kolorowe duszki z gry Pac-Man, które witają nas w drodze do CSW. W ostatni plenerowy weekend wspólnie stworzymy sztukę w przestrzeni publicznej, aktualną i komentującą rzeczywistość. Dzięki wspólnym działaniom w przestrzeni miasta powstanie tło, które stanie się scenografią spektaklu. Jakiego? Na razie niech to pozostanie zagadką…

Prowadzenie: Konrad Dworakowski i Jakub Stępień aka Hakobo.


Organizator: Fundacja Sztuka i Współczesność

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧