Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład Stanisława Obirka "Blaski i cienie religijności Amerykanów"

📅 Data: środa, 23 października 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykład Stanisława Obirka Blaski i cienie religijności Amerykanów towarzyszący wystawie „In God We Trust”

Fenomen religijności Amerykanów jest dość dobrze znany i dokładnie opisany. A jednak wystawa In God We Trust zaskakuje nawet tych, którym się wydaje, że dużo o niej wiedzą. W każdym razie mnie zaskoczyła. O tym będziemy dyskutować, wykład chciałbym poświęcić właśnie temu, co o tej religijności wiemy i jak bardzo ta wiedza różni się od sposobu jej prezentowania przez artystów.

W 2002 Catherine Cornille z Boston College wydała zbiór esejów pod znamiennym tytułem Many Mansions? Multiple Religious Belonging and Christian Identity, NY. Książka o tyle ciekawa, że większość autorów zamieszczonych w niej esejów publikuje swoje książki w tym właśnie duchu – „Wiele mieszkań? Wielokrotna przynależność religijna a chrześcijańska tożsamość”. To chyba pierwsza taka próba wskazania na problematyczność religijnej tożsamości. Każdy z esejów pomieszczonych w tym tomie to głos ważnego ośrodka badawczego.

Stany Zjednoczone stały się swoistym laboratorium, w którym są wypracowywane nowe sposoby ujmowania zjawisk religijności. Jest rzeczą ciekawą, iż mamy często do czynienia z tendencjami skrajnie przeciwstawnymi. Z jednej strony dochodzą do głosu tendencje fundamentalistyczne podkreślające wyjątkowość danej religii czy jej określonego odłamu, a z drugiej obserwujemy postawy eklektyczne czy nawet synkretyczne, wskazujące na komplementarność, różnych dróg prowadzących do tak czy inaczej pojętego Boga.

Prof. zw. dr hab. Stanisław Obirek (ur. 1956 r.) wykłada w Uniwersytecie Warszawskim w Ośrodku Studiów Amerykańskich. Studiował filologię polską w Uniwersytecie Jagiellońskim, filozofię i teologię w Neapolu i w Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1997 r. habilitował się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2002 r. wydał Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi, w 2006 Religia – schronienie czy więzienie?, w 2008 Obrzeża katolicyzmu, w 2009 Catholicism as a Cultural Phenomenon in The Time of Globalization: A Polish Perspective, w 2010 Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga, w 2011 Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu, razem z Zygmuntem Baumanem w 2013 O Bogu i człowieku. Rozmowy. Interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym, konsekwencjami Holokaustu i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych.

sala multimedialna
wejście od ulicy Burschego
wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧