Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład "Korzenie Polski"

Wykład "Korzenie Polski"
📅 Data: poniedziałek, 18 listopada 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie w ramach Kawiarni Naukowej

Prof. Przemysław Urbańczyk „Korzenie Polski”

Początki państwowości i pochodzenie pierwszych władców to tematy społecznie wrażliwe, ponieważ stanowią fundamenty tożsamości narodowej. Pytanie o ich faktyczne podstawy to zakwestionowanie pewników upowszechnianych w podręcznikach szkolnych i literaturze mniej lub bardziej naukowej.

Takie pytania trzeba jednak co jakiś czas zadawać, choćby z czystej ciekawości.

W książce „Mieszko I tajemniczy” podjąłem próbę „zrozumienia” kwestii najtrudniejszych: Kim byli przodkowie Mieszka? Skąd wiedzieli, jak zbudować podstawy państwa terytorialnego? Skąd mieli na to środki? Jak brzmiało oryginalne imię Mieszka? Jak gorliwie szerzył chrześcijaństwo? Jaką miał strategię geopolityczną? Jaki był terytorialny zasięg jego władzy? Jakie były polityczne okoliczności jego śmierci? Gdzie został pochowany?

Niestety, nie mamy solidnych podstaw, aby udzielić na te pytania niepodważalnych odpowiedzi. To, co możemy dzisiaj osiągnąć, to raczej hipotezy niż stwierdzenia, ponieważ tylko na tyle pozwala stan znanych nam źródeł informacji. Mimo to świadomie podjąłem ryzyko sformułowania propozycji dość kontrowersyjnych. Prowokują one do krytycznej dyskusji, która, miejmy nadzieję, ułatwi skonstruowanie wizji bardziej odpowiadającej aktualnemu stanowi wiedzy naukowej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Wygraj pobyt w hotelu!