Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

II edycja festiwalu MADE IN POLIN // CYTATY

II edycja festiwalu MADE IN POLIN // CYTATY
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 21 października 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 23 października 2016

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Made in POLIN będą międzykulturowe zapożyczenia: to, co cytowane, przekształcane, a czasem zawłaszczone. Cytaty, trawestacje, polemiki, i remiksy. To, co reinterpretowane i wchłonięte. Słowa, dźwięki, obrazy, obiekty i idee. W kulturze popularnej i wysokiej, w życiu codziennym i sztuce. Żartobliwie i poważnie.

Wstęp wolny, na wybrane wydarzenia wymagana rezerwacja miejsc.
Jeżeli w opisie któregoś wydarzenia poniżej jest informacja "obowiązuje rezerwacja", ale nie ma podanego adresu e-mail, to rezerwacja odbywa się przez stronę Muzeum (link do wydarzenia poniżej).


PROGRAM WYDARZEŃ:

CZYTELNIA KRESKI – WYSTAWA KOMIKSU
Podczas całego festiwalu Made in POLIN będzie można zobaczyć, jak problematyka relacji polsko-żydowskich ujmowana jest w sztuce komiksowej ostatnich lat. Pokażemy kilkanaście sygnowanych plansz komiksowych wraz z komiksami ze zbiorów Muzeum POLIN, m.in. plansze z powieści graficznych: Zaduszki autorstwa Rutu Modan, Powstanie. Za dzień, za dwa z rysunkami Krzysztofa Gawronkiewicza według scenariusza Marzeny Sowy, z multimedialnego zbioru komiksów Historie i kreski, narysowanego przez Jacka Michalskiego do scenariusza Moniki Powalisz (projekt edukacyjny Muzeum POLIN), czy paski z cykli rysunków satyrycznych Marka Raczkowskiego z „Przekroju” oraz Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego z „Gazety Wyborczej” .
Zapraszamy również na spotkania z artystami komiksowymi oraz kuratorem wystawy Przemysławem Kanieckim, które odbędą się 22-23 października, godz. 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 i 19.00


Piątek, 21 października 2016

REICH/JIMEK/CYTATY – KONCERT ORKIESTRY SINFONIA VARSOVIA

godz. 19.00, audytorium
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja

Młody kompozytor i producent Radzimir Dębski (znany jako JIMEK) oraz orkiestra Sinfonia Varsovia odczytają na nowo muzykę wybitnego amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha. Podczas koncertu, oprócz utworów Amerykanina, usłyszymy premierę kompozycji JIMKA inspirowanej twórczością Reicha. Została ona napisana specjalnie dla Muzeum POLIN.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

-----

Sobota, 22 października 2016

DŹWIĘKI PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA – SPACER DŹWIĘKOWY DOSTOSOWANY DO POTRZEB OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU

godz. 11.00, w budynku muzeum i na zewnątrz
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja pod adresem email: zbenesz@polin.pl

Spacer dźwiękowy będący podsumowaniem warsztatów imitacji dźwięków, podczas których powstały nagrania inspirowane historią przedwojennej ulicy Zamenhofa, a także warsztatów, których uczestnicy stworzyli audiodeskryptywne opisy obiektów przekazanych przez mieszkańców Warszawy i związanych z historią tej ulicy. W czasie spaceru przywrócimy atmosferę przedwojennej ulicy, zwiedzimy miejsca do których nawiązują dźwięki i obiekty.

OD JOŚKA DO JAŚKA, CZYLI O PRZENIKANIU IMION I NAZWISK W KULTURZE POLSKIEJ I ŻYDOWSKIEJ - WARSZTAT

22 października, godz. 12.00, Centrum Informacyjne
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja

„Zwą go Jasiek. Jakie ma imię żydowskie – nie wie, nie był jeszcze ani razu wołany do Tory”, Sz. Asz, Cadyk wiejski. Podczas warsztatu dowiemy się, jak polskie tradycje dotyczące nadawania imion i nazwisk przenikały do kultury Żydów żyjących na terenie Polski i odwrotnie. Poznamy najczęstsze tradycje dotyczące tworzenia i nadawania imion żydowskich na terenach polskich.

ŻYD W JĘZYKU - DYSKUSJA

godz. 13.00, audytorium
Wstęp wolny

Zapraszamy na rozmowę wybitnych językoznawców: Jerzego Bralczyka i Andrzeja Markowskiego, tłumaczki i pisarki Beli Szwarcman–Czarnoty oraz Sergiusza Kowalskiego – socjologa i tłumacza, na temat znaczenia i konotacji słowa „Żyd” w języku polskim ale także na temat wzajemnego przenikania się języka jidysz i języka polskiego. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Kłosińska – twórczyni programu Co w mowie piszczy w Programie Trzecim Polskiego Radia.

SPACERY MIĘDZYKULTUROWE PO WARSZAWIE

godz. 14.00, godz. 14.00
Wstęp wolny, miejsce zbiórki zostanie podane na stronie link

Podczas kilkutygodniowych warsztatów przewodnicy i migranci przygotują wspólnie autorskie spacery po Warszawie. Prowadzone przez nich podczas Made in POLIN spacery pozwolą odkryć międzykulturowe punkty i obszary miasta. Będą też okazją, by poznać historie migrantów mieszkających w stolicy.

MURANÓW_POLIFONIE – WYKŁAD PERFORMATYWNY. OSOBISTE HISTORIE MIESZKAŃCÓW

godz. 14.00, sala konferencyjna A, Wstęp wolny

Muzeum POLIN po raz drugi zaprosiło mieszkańców Muranowa oraz miłośników tej dzielnicy, do udziału w projekcie „Muranów_polifonie”. Tym razem kanwą pracy z performerką i edukatorką Patrycją Dołowy są osobiste historie związane z przedwojenną i obecną ulicą Zamenhofa. Na podstawie indywidualnych i archiwalnych historii, warsztatów opowiadania (i słuchania) uczestnicy projektu przygotują wykład performatywny na wiele głosów, z towarzyszeniem wizualizacji Marii Porzyc i muzyką na żywo w wykonaniu Patryka Zakrockiego.

WYMUSZAJĄC CUD – PERFORMENS JOANNY RAJKOWSKIEJ

godz. 17.30-20.00, wydarzenie plenerowe, skwer Willy’ego Brandta

Autorka obiektów, filmów, instalacji oraz akcji w przestrzeni miejskiej Joanna Rajkowska stworzy w miejscu przedwojennej ulicy Zamenhofa instalację odwołującą się do mistycyzmu żydowskiego. Za pomocą setek kadzideł okolica muzeum zostanie odnaturalniona, wyrwana z czasu i kontekstu. Jak pisze sama artystka: “Wymuszając cud” nie komentuje, nie analizuje, nie szuka winnych, nie rozwiązuje problemów. Jest to jeden z tych cichych projektów, który po prostu intensywnie z nami, albo w nas jest.

ZAMENHOF – KONCERT KAROLINY CICHEJ I WARSZAWSKIEJ ORKIESTRY SENTYMENTALNEJ

godz. 19.00, audytorium
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja

Karolina Cicha, wokalistka, wraz z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną, przeniosą nas swoją muzyką na przedwojenną ulicę Zamenhofa, gdzie znajdowały się jidyszowe teatry i kina. Podczas tej muzycznej podróży odwiedzimy także wielokulturowy Białystok, z którego wywodził się Ludwik Zamenhof i z którego pochodzi również Karolina Cicha.

CHÓR POLIN - KONCERT

godz. 20.30, hol główny
Wstęp wolny

Grupa pracująca w muzeum pod kierunkiem Seana Palmera wykona utwór inspirowany dźwiękami przedwojennej ulicy Zamenhofa, w tym związanymi z tym rejonem językami polskim i jidysz oraz, ze względu na postać samego Zamenhofa – esperanto. Dźwięki zostaną odtworzone przez chór z użyciem głosu i ciała (body percussion, beatbox). Występowi będą towarzyszyły wizualizacje stworzone przez uczestników warsztatów prowadzonych przez artystę multimedialnego Sylwestra Łuczaka.

ENVEE // DRUMZ // IMPREZA TANECZNA

godz. 21.00, klubokawiarnia
Wstęp wolny

Muzyczne inspiracje, skojarzenia, poszukiwania, zapożyczenia - czołowi polscy DJ-e i producenci muzyczni Envee i Daniel Drumz przygotują wysmakowaną mieszankę brzmień, ujawniając często nieoczywiste związki polskiej i żydowskiej kultury muzycznej. Sprowokują ciekawe muzyczne spotkania, wykorzystując sample znanych utworów retro oraz tworzonych współcześnie przez artystów pochodzenia żydowskiego.

-----

Niedziela, 23 października 2016

SPACER INTYMNY – NIECODZIENNE WĘDRÓWKI PO MUZEUM POLIN

godz. 12.00 i 13.00, wystawa stała i budynek muzeum
Wstęp wolny

Podczas tegorocznego festiwalu kontynuujemy przyjęte z ogromnym zainteresowaniem spacery po muzeum prowadzone przez pracowników różnych działów. Spacery będą okazją do spojrzenia na wystawę stałą i na budynek z innej perspektywy, odkrycia ich nietypowych historii i nowych kontekstów. Swoimi ulubionymi ścieżkami oprowadzą m.in.: przedstawiciel dyrekcji, pracownik Biura Obsługi Klienta, pracownik ochrony, kuratorzy, przewodnicy, czy specjaliści ds. zbiorów. Spacery odbędą się w dwóch turach, uczestnicy pierwszej będą więc mieli szansę uczestniczyć w innym oprowadzaniu podczas tury drugiej.

KOGEL-MOGEL - SPOTKANIE Z ROBERTEM MAKŁOWICZEM

pierwsza tura: godz. 14.00-15.30, druga tura: godz. 16.30-18.00, sala wystaw czasowych
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja

Oddziałująca na wszystkie zmysły uczta dla ciała i ducha, okazja do przyjrzenia się przy wspólnym stole zapożyczeniom z kuchni żydowskiej w kuchni polskiej i polskim w żydowskiej oraz wpływom kuchni rosyjskiej, niemieckiej, austro-węgierskiej oraz bliskowschodniej na kuchnię Żydów aszkenazyjskich. Naszym przewodnikiem będzie literatura piękna i rodzinne opowieści, a mistrzem ceremonii - Robert Makłowicz. Spotkanie przygotowały Monika Kucia i Maryla Musidłowska, dziennikarki i edukatorki kulinarne.

MURANÓW_POLIFONIE – WYKŁAD PERFORMATYWNY. OSOBISTE HISTORIE MIESZKAŃCÓW
godz. 14.00, sala konferencyjna A, Wstęp wolny

GOLEM - SŁUCHOWISKO

godz. 18.00, audytorium
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja

Słuchowisko na żywo z udziałem aktorów i muzyków na motywach powieści Gustava Meyrinka. Reżyseria: Krzysztof Czeczot, w roli narratora: Jerzy Trela.
Według legendy golem - sztuczny człowiek, pozbawiona duszy istota żywa - został ulepiony w Pradze by bronić czeskich Żydów przed atakami gojów. Jednym z najwybitniejszych dzieł opisujących tę historię jest powieść Gustava Meyrinka, twórcy fantastyki grozy i znawcy kabały. Z tego właśnie dzieła reżyser Krzysztof Czeczot zaczerpnął fragmenty dotyczące aktu tworzenia sztucznego człowieka, budując na ich kanwie mistyczne słuchowisko.

CHÓR POLIN - KONCERT
godz. 20.30, hol główny
Wstęp wolny

-----

Festiwal Made in POLIN dla rodzin

Podczas całego festiwalu zapraszamy rodziny z dziećmi do miejsca edukacji rodzinnej U króla Maciusia w godzinach jego otwarcia. Wstęp bezpłatny.

SOBOTA, 22 PAŹDZIERNIKA 2016

RODZINNA GRA TERENOWA
godz. 11.00 i 13.00, miejsce zbiórki miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
obowiązuje rezerwacja, wstęp w cenie biletu na wystawę
Naszą grę – muzealne podchody –- rozegramy na wystawie stałej Muzeum POLIN. Zapraszamy całe drużyny – opiekunów z dziećmi. Tego dnia spotkacie u nas nietypowych zwiedzających: Ibrahima Ibn Jakuba, żydowskiego podróżnika i kupca, malarza Maurycego Gottlieba i poetę Juliana Tuwima. Otrzymacie od nich zadania do wykonania: będzie dużo klejenia, rysowania, zgadywania a nawet wspólnych tańców. Na wytrwałych, którzy ukończą grę, czekają drobne upominki.

PREMIERA FILMÓW ANIMOWANYCH O PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA STWORZONYCH PRZEZ DZIECI
godz. 15.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Wstęp wolny
Zapraszamy małych i dużych na udźwiękowione filmy inspirowane dźwiękami przedwojennej ulicy Zamenhofa, które powstały podczas warsztatów z animacji poklatkowej i rekonstrukcji dźwięków.

NIEDZIELA, 23 PAŹDZIERNIKA 2016

FILMY ANIMOWANE O PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA STWORZONE PRZEZ DZIECI
godz. 11.00-18.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Wstęp wolny

WARSZTATOWO KOMIKSOWO
godz. 11.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”
Wstęp wolny, obowiązują zapisy
Lubicie czytać komiksy? A może chcielibyście sami stworzyć swój własny? Zapraszamy na aktywne i twórcze warsztaty. Do wyboru – rysowanie pod okiem autorów znanych komiksów, tworzenie animacji poklatkowej i zabawa w teatr. Inspiracji poszukamy w legendach, których pełno jest na naszej wystawie stałej. Poszukamy słów, dźwięków, obrazów i obiektów i stworzymy z nich własne historie. Na wszystkich uczestników warsztatów czekają niespodzianki oraz mały poczęstunek.

-----

Projekt „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”
Projekt „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” poświęcony jest jednej z najważniejszych ulic przedwojennej Dzielnicy Północnej. Ulica Zamenhofa przebiegała wtedy w miejscu, w którym dzisiaj stoi Muzeum POLIN. Jej dawny bieg został przypomniany i odwzorowany na wystawie stałej muzeum w galerii Na żydowskiej ulicy. W ramach projektu Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa uczestnicy warsztatów edukacyjnych i artystycznych, bazując na materiałach historycznych oraz wykorzystując różne formy wyrazu artystycznego, starali się przywrócić dawną atmosferę ulicy. Finał ich prac zostanie zaprezentowany podczas festiwalu.
Wydarzenia „Wymuszając cud”, „Chór Polin”, „Muranów_polifonie”, „Spacer dźwiękowy” oraz pokazy filmów animowanych zostały zrealizowane w ramach projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa – cykl interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjno-animacyjnych”.
Mecenas: Grupa Zwierciadło

Organizatorem koncertu STEVE REICH // RADZIMIR DĘBSKI i SINFONIA VARSOVIA oraz projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci film impreza koncert spacer spotkanie warsztaty wykład wystawa inne dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę