Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Narkoturyści, Maria Sabina i święte grzyby

Narkoturyści, Maria Sabina i święte grzyby
📅 Data: niedziela, 18 września 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Cafe Kryzys, ul. Wilcza 30 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie z Olą Synowiec w niedzielny wrześniowy wieczór w Cafe Krzyzys!

Huautla de Jimenez to meksykańska stolica grzybów halucynogennych. To tutaj R. Gordon Wasson "jako pierwszy biały człowiek" uczestniczył w uroczystości zwanej velada, ceremonii z użyciem świętych grzybów. Prowadziła ją Maria Sabina, legendarna postać, "kapłanka świętych grzybów", którą pół wieku temu odwiedzili m.in. Albert Hoffman, John Lennon czy Jim Morrison. Oraz całe zastępy hipisów, którzy rozbili stałe obozowisko nieopodal miasteczka i dawali się we znaki tubylcom do tego stopnia, że przed wjazdem do Huautli postawiono patrol policyjny, który nie przepuszczał nikogo, kto wyglądał jak hipis. Czasem przybyszów aresztowano i ścinano im długie włosy.

Mimo to "czasy hipisów" wciąż wspominane są tu z sentymentem i chyba każdy mieszkaniec miasteczka ma historię o tym, jak to za dzieciaka bawił się z Johnem Lennonem albo spał w tym samym łóżku, w którym spał wcześniej John Lennon. Dzisiaj Maria Sabina znajduje się na tysiącach t-shirtów, a brama do Huautli ozdobiona jest parą grzybów, grzyby są w herbie oraz wymalowane na tutejszych taksówkach, a wjeżdżających wita pomnik grzyba, na którym stoi Maria Sabina. O legendzie Marii Sabiny, turystach odwiedzających Huautlę oraz o dzisiejszych szamanach opowie Ola Synowiec.

Ola Synowiec- latynoamerykanistka, dziennikarka, autorka bloga o kulturze Meksyku - Mexico Magico Blog. Publikowała m.in. w "Dużym Formacie", "Wysokich Obcasach", "Focusie", "Podróżach", "post-turyście". W Meksyku mieszka od pięciu lat. Zajmuje się kulturą tradycyjną i religią popularną, interesuje się także współczesnymi zjawiskami w turystyce, szczególnie tej "alternatywnej", takimi jak turystyka szamańska, narkoturystyka, turystyka polityczna.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️