Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pokaz filmu Prezydent nowej Atlantydy + DEBATA

📅 Data: sobota, 16 listopada 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Hala Zielony Klimat koło Pałacu Młodzieży (PKiN) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Pokaz w ramach festiwalu Klimat na zmiany.
Festiwal Klimat na zmiany to unikalne wydarzenie kulturalne organizowane przez Akademię PLANETE+ DOC oraz Urząd m. st. Warszawy w dniach 15-17 listopada w ramach Szczytu Klimatycznego ONZ w Warszawie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia WOLNY.


PREZYDENT NOWEJ ATLANTYDY sobota 17.30
(Island President)reż. Jon Shenk, Stany Zjednoczone 2011, 100 min

Mohamed Nasheed to prezydent Malediwów, przed którym stoi bardzo poważne wyzwanie. Musi zachować istnienie tego wyspiarskiego kraju na mapie świata, a tym samym ocalić życie jego mieszkańców. Zanim został prezydentem, był liderem demokratycznego ruchu przeciw dyktaturze Maumoona Abdula Gayooma. Był więziony i torturowany. W sunnickich Malediwach demokracja pojawiła się w 2008 roku, w podobny sposób, jak w krajach Bliskiego Wschodu, tylko 3 lata wcześniej. Malediwy wyróżnia jednak istnienie partii opozycyjnej MDP z jej liderem Mohamedem Nasheedem, który zdobył wykształcenie w Wielkiej Brytanii i na Sri Lance, a w wieku 41 lat został wybrany prezydentem kraju. Po wyborach przyszło mu jednak stawić czoła znacznie trudniejszemu przeciwnikowi niż były dyktator – napierającemu na ląd oceanowi. Malediwy są uważane bowiem za najniżej położony kraj na świecie. Jeśli poziom morza wzrośnie zaledwie o 3 metry, wówczas życie na 1200 wyspach stanie się niemożliwe. O ile nie wydarzy się nic istotnego w polityce klimatycznej wiodących krajów świata, Malediwy, jak współczesna Atlantyda, znikną z powierzchni Ziemi.
Film pokazuje pierwszy rok prezydentury Nasheeda, gdy udaje mu się wpłynąć na kierunek rozwoju stosunków międzynarodowych, mimo, że pochodzi z małego i biednego kraju. Kulminacją filmu jest Kopenhaski Szczyt Klimatyczny, który odbył się w 2009 roku. Widzowie mają szansę obejrzeć kulisy negocjacji czołowych polityków świata, biorących udział w tym zgromadzeniu. Nasheed odkrywa swoją strategię wzmocnienia pozycji negocjacyjnej Malediwów. Angażując media, unika pułapki postrzegania Malediwów w jednym obozie z krajami rozwijającymi się, które w rzeczywistości mają inne interesy niż jego ojczyzna. Gdy jednak nadzieje na podpisanie wspólnego porozumienia gasną, Nasheed wygłasza poruszające przemówienie, które w efekcie uratowało szczyt przed klęską. Niektórzy postrzegają to zgromadzenie jako upadek ruchu walki z globalnym ociepleniem, a w rzeczywistości było inaczej. To historyczne wydarzenie spowodowało, że jednocześnie Chiny, Indie i Stany Zjednoczone zgodziły się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Strona filmu: link

DEBATA:
"Tonący kamery się chwyta. Jak uratować Malediwy?". O tym, jak obudzić
świadomość społeczną - czy potrzebny jest "ekologiczny Gandhi" czy też
raczej nowy język filmowej propagandy
Rozmawiać będą:
Agnieszka Grzybek (Partia Zielonych),
Christian Teriete (Global Call for Climate Action),
Rymm Ahmed (przedstawicielka Malediwów).
Panel zorganizowany we współpracy z Kulturą Liberalną

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę