Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Oblicza dyplomacji polskiej doby stanisławowskiej. Wykład dr. Jakuba Bajera

Oblicza dyplomacji polskiej doby stanisławowskiej. Wykład dr. Jakuba Bajera
📅 Data: środa, 7 grudnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, Agrykoli 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Trzeci wykład z cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku" będzie poświęcony polskiej dyplomacji w dobie stanisławowskiej.

Po długim okresie unii polsko-saskiej (1697-1763) Stanisław August musiał zmie­rzyć się z wyzwaniem zbudowania polskiej dyplomacji praktycznie od podstaw. Duży problem stanowił jednak brak wykwalifikowanych kandydatów do profesjonalnej służby dyplomatycznej, jej nikłe tradycje oraz niskie nakłady finansowe. Prowadzenie samodzielnej polityki zagranicznej było ponadto w wiel­kim stopniu ograniczone przez narastającą od początku XVIII w. silną zależność państwa polskiego od Rosji.

Dodatkowym utrudnieniem w kreowaniu aktywnej polityki była krępująca zależność Stanisława Augusta od wujów - książąt Michała i Augusta Czartoryskich, przywódców potężnego stronnictwa, tzw. Familii. W tak złożonej i niejednoznacznej sytuacji polska dyplomacja czasów stanisławowskich musiała opierać się przede wszystkim na królu i jego najbliższych współpracow­nikach. Mniej oficjalna i urzędowa, a bardziej osobista i zakulisowa dyplomacja monarchy mogła być prowadzona wyłącznie drogą subtelnych środków poprzez nieoficjalne kanały komunikacji i za pośrednictwem najbardziej zaufanych osób.

Dr Jakub Bajer - historyk XVIII w., adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwer­sytetu Warszawskiego i współpracownik Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wila­nowie. W 2015 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie im. Adama Mic­kiewicza w Poznaniu Francja wobec elekcji i uznania majestatu króla Stanisława Augusta (1763–1766). Zajmuje się dyplomacją mocarstw systemu "południowego" (Francji, Austrii i Saksonii) wobec Rzeczypospolitej u progu panowania ostatnie­go króla, oraz polityką emancypacyjną monarchy, prowadzoną za pośrednictwem młodszego brata księcia Andrzeja Poniatowskiego.

Wstęp wolny, zapraszamy do Pałacu na Wyspie!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧