Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkania wokół stołu | Le Chaim! Za zdrowie mistrzów i uczniów!

Spotkania wokół stołu | Le Chaim! Za zdrowie mistrzów i uczniów!
📅 Data: niedziela, 02 października 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Menora, Plac Grzybowski 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Spotkania wokół stołu”!

Gośćmi Spotkania będą Adam Łukawski, kolekcjoner unikalnych etykiet butelek wódki i likierów, historycznego szkła i druków ulotnych oraz Zbigniew Sierszuła, historyk sztuki i nalewkarz, który jest przekonany, że robienia nalewek można nauczyć się tylko poprzez terminowanie u mistrza.

Adam Łukawski przedstawi etykiety i butelki wódek koszernych ze swojej kolekcji oraz historię fabryk i gorzelni o żydowskim rodowodzie. Zobaczymy, jak zmieniała się się wizerunek Żydów w grafice użytkowej poprzez stulecia. W drugiej części spotkania Zbigniew Sierszuła opowie o sztuce robienia nalewek, sezonach i wpływie pogody na owoce, zioła i kwiaty, z których robi się nalewki.

Czekamy na Wasze opowieści i smaki zaklęte w ten robiony z sercem trunek. Mistrz przyjmuje uczniów na różnym poziomie zaawansowania – od początkujących po czeladników.

Zbigniew Sierszuła: - Hipokrates głosił, że „przyroda jest lekarzem wszystkich chorób”. Pewnie dlatego pierwotnym miejscem nalewek była domowa apteczka. Ich wykwintny smak doceniono z czasem i w rodzinnej tradycji przechodziły z pokolenia na pokolenie. Ja włączyłem się w ten nurt pamiętając nalewki mojego dziadka. Dziś, po przeszło dwudziestu latach doświadczeń własnych wiem, że zacna nalewka to dobry kwiat lub owoc, wielka staranność i ogromna cierpliwość.
(cytat z bloga Wojciecha Lewandowskiego, producenta Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, organizatora Turniejów Nalewek w Poznaniu)

O kolekcji
Kolekcja Adama Łukawskiego jest największą w Polsce kolekcją tematyczną zawierającą artefakty związane z produkcją wódki na terenie Polski oraz z działalnością polskich fabryk wódek i likierów od lat 80. XIX wieku do lat 50 XX wieku.
Składają się na nią przedmioty pochodzące z ok. 180 fabryk działających na obszarze zbliżonym do granic II Rzeczpospolitej. Są to etykiety, butelki, druki urzędowe, faktury, akcje, druki reklamowe, cenniki, szyldy oraz wszelkiego rodzaju przedmioty związane z promocją - tzw. gadżety.
Wśród kilku tysięcy obiektów stanowiących kolekcję znaczącą część stanowią etykiety - ponad 1500 szt. Do najcenniejszych, wręcz unikalnych należy zestaw XIX wiecznych etykiet i butelek. Pochodzą między innymi z Rektyfikacji Warszawskiej z lat 1886 - 1891 i z podobnego okresu z firmy J.A. Baczewski ze Lwowa, Fabryki Romana Hr. Potockiego z Łańcuta, K.R. Vettera z Lublina oraz Rektyfikacji Jastków pod Lublinem.
Poszczególne fabryki reprezentowane są w kolekcji przez różną liczbę obiektów. W przypadku niektórych jest to kilkadziesiąt przedmiotów ( np. fabryka Hartwig Kantorowicz, J.A. Baczewski, Meisner & Poniecki) a w przypadku innych np. pojedyncza etykieta ( Fabryka "Strubnica" - Fabryka "SŁONIM" - obecnie Białoruś)
Całość kolekcji przez swoją różnorodność daje ciekawy obraz działalności polskiego przemysłu wódczano-likierowego na przestrzeni ponad 150 lat. Obiekty składające się na kolekcję ukazują bogactwo wszelkich form reklamy, stosowanej grafiki, pomysłowość nazewnictwa. Przedmioty te mówią o pięknej historii wielu zakładów, ich znamienitych właścicielach i wspaniałych wyrobach.

Na spotkanie zaprasza Menora InfoPunkt, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Monika Kucia Culinary Trips to Poland, kuratorka i dziennikarka kulinarna, promotorka regionalnych i tradycyjnych produktów, autorka publikacji „Cuisine PL” promującej polską gastronomię na czas Prezydencji Polski w UE, projektantka kulinarnych wizyt studyjnych (m.in. dla zagranicznych gości Instytutu Adama Mickiewicza), organizatorka kulinarno-kulturalnych działań edukacyjnych i artystycznych

Monika Kucia: - Zapraszam na spotkania połączone z warsztatami poświęcone różnym aspektom żydowskiej kultury kulinarnej, jej historycznego i współczesnego oblicza. Poruszamy się w obszarze jedzenia, stołu, tropów produktowych i opowieści rodzinnych. Rozmawiamy, słuchamy, oglądamy, smakujemy, zgłębiamy i poznajemy tematykę związaną z żydowsko-polskim dziedzictwem i dyskusją o jego obecności we współczesnym świecie.

Wydarzenie odbędzie się w Menora InfoPunkt, Pl. Grzybowski 2, Warszawa w niedzielę, 2 października 2016 r. Godz 16:00.

Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧