Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sztuki nie widzieć, kultury nie słyszeć: czyli dlaczego warto myśleć o widzach z niepełnosprawnością

Sztuki nie widzieć, kultury nie słyszeć: czyli dlaczego warto myśleć o widzach z niepełnosprawnością
📅 Data: czwartek, 06 października 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Spółdzielnia Socjalna WOLA, ul. Smocza 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


WIDOK NA WIDOWNIĘ
cykl 10 inspiracyjno-integracyjnych spotkań z zakresu rozwoju widowni
wrzesień-grudzień 2016
wstęp wolny

03 SPOTKANIE „Sztuki nie widzieć, kultury nie słyszeć: czyli dlaczego warto myśleć o widzach z niepełnosprawnością.”

6 października 2016 (czwartek), g. 18:00
Spółdzielnia Socjalna WOLA, ul. Smocza 3, Warszawa
(5 min od przystanku tramwajowego NOWOLIPKI)

Zaproszeni goście:
Maciej Augustyniak - Fundacja Polska Bez Barier
Robert Więckowski - Fundacja Kultury bez Barier
Anna Żórawska - Fundacja Kultury Bez Barier

Nie uświadamiamy sobie, że są osoby, dla których „zwykłe” uczestnictwo w kulturze jest lub stało się niemożliwe. Choroba, wypadek, zrządzenie losu sprawiły, że aby móc usłyszeć, zobaczyć lub dostać się fizycznie na spektakl, film, koncert czy wystawę, musi być podjęty dodatkowy wysiłek. Wysiłek z obu stron, aby się przemóc i wyjść z domu do świata oraz, aby zadbać i przystosować instytucję na wizytę tych szczególnych gości.
Trzecie spotkanie poświęcimy uczestnictwie w kulturze osób z różnymi typami niepełnosprawności. Zastanowimy się czy warto i jak wdrażać udogodnienia dla tejże publiczności. Jak uzyskać środki lub czy można coś zrobić metodami bezkosztowymi? Jak rozpoznawać i niwelować bariery fizyczne, ale i mentalne w budowaniu instytucji otwartej? Jak i czy zmienia się świadomość decydentów w tymże zakresie? Przyjrzymy się najczęściej popełnianym błędom niwelowania barier i zastanowimy się, jak ich uniknąć. Na koniec zainspirujemy się słuchając o przykładach godnych naśladowania.


Poznajmy lepiej zaproszonych gości:

Maciej Augustyniak
Jeden z założycieli i prezes Fundacji Polska Bez Barier. Pedagog, Trener, Ekspert Krajowego Mechanizmu Prewencji. Prowadzi szkolenia z min. z zakresu udostępniania wydarzeń kulturalnych osobom z różnymi potrzebami, profesjonalnej obsługi klientów z niepełnosprawnościami, dostępnej architektury. Od ośmiu lat aktywnie działa na rzecz dostosowania przestrzeni i usług do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami. Pracował nad programem „Obsługa Bez Barier“ dla Banku Zachodniego WBK S.A. Szkolił pracowników min. z Citi Bank, Fundacji Orange, PKS Polonus, Muzeum Narodowego w Warszawie, Służby Więziennej, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i wielu innych. Blisko współpracuje z Warszawskim Stowarzyszeniem Rugby na Wózkach, koordynuje dostępność projektu „Kultura Włączania“ dla Mazowieckiego Instytutu Kultury. Wolontariusz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji podczas rozgrywek Polskiej Ligii Rugby na Wózkach. Aktywnie uczestniczy też w procesie treningowym zawodników Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings.
Nie lubi słowa "dysfunkcje".

Robert Więckowski
Osoba niedowidząca, dziennikarz, redaktor kulturabezbarier.org, doktorant ISD na wydziale kulturoznawstwa SWPS, badacz literatury polskiej i kultury żydowskiej, jej recepcji w Polsce, wybrany do zespołu sterującego przy Społecznej Radzie Kultury m. ST. Warszawy, od 2009 roku konsultant skryptów audiodeskrypcji przygotowywanych do filmów, spektakli teatralnych i wystaw muzealnych. Współautor Zasad tworzenia audiodeskrypcji Fundacji Kultury bez Barier. Od 2011 roku prowadzi szkolenia z zakresu audiodeskrypcji oraz obsługi osób z niepełnosprawnością wzroku. Badacz audio deskrypcji i sposobów udostępniania tekstów kultury osobom z niepełnosprawnością sensoryczną, członek AVT Lab (Laboratorium Przekładu Audiowizualnego) badającego audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących, Laboratorium działającego na Uniwersytecie Warszawskim, inicjator i kierownik badań socjologiczno-kulturowych „Sztuka nie do zobaczenia” poświęconych audiodeskrypcji do dzieł plastycznych (badanie rozpoczęło się we wrześniu 2013 roku, planowane zakończenie kwiecień/ maj 2014 roku), uczestnik konferencji naukowych poświęconych przekładowi intersemiotycznemu (prezentacja audio deskrypcji) oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych o audio deskrypcji i uczestnictwie osób z niepełnosprawnością wzroku w wydarzeniach kulturalnych.

Anna Żórawska
Członek Społecznej Rady Kultury przy Prezydent m.st. Warszawy w latach 2012-2015, wykształcenie wyższe, kierunek: Edukacja Medialna i Dziennikarstwo na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów "Poza Ciszą i Ciemnością". Od 8 lat działa na rzecz udostępniania kultury osobom niepełnosprawnym sensorycznie. Od stycznia 2011 roku koordynuje projekt pilotażowy "Kultura bez barier" dla Biura Polityki Społecznej i Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, który ma za zadanie zaktywizować bezpośrednio przedstawicieli miejskich placówek kulturalnych do działań na rzecz zniesienia barier w ich instytucjach i udostępnienia wydarzeń dla osób niewidomych oraz niesłyszących. Od 2010 roku prowadzi szkolenia z zakresu audiodeskrypcji oraz obsługi osób z niepełnosprawnością. Autorka audiodeskrypcji do filmów i spektakli teatralnych.


O CYKLU:
W ramach 10, cotygodniowych spotkań omówimy razem z praktykami z danego zakresu aspekty związane z funkcjonowaniem widzów na terenie różnych typów publicznych instytucji kultury (teatrów, muzeów, bibliotek, kin i domów kultury) w zakresie teorii zarządzania bazującego na idei Audience Development (rozwoju publiczności). Zdefiniujemy i przedstawimy zjawisko Audience Development. Wybierzemy i przedstawimy dobre praktyki. Zastanawiamy się nad problemami i barierami wprowadzania praktyk przyjaznych widzowi. Opowiemy o specyfice pracy z publicznością szczególnej uwagi: osobami z niepełnosprawnościami, rodzicami z dziećmi, seniorami. Zobaczymy czy instytucje kultury są gotowe na przyjęcie turysty polskiego i zagranicznego. Chcemy zainspirować wymianę myśli i doświadczeń, a także integrację środowiska pracowników instytucji kultury nie tylko na poziomie menadżerskim, lecz także osób piastujących stanowiska niższego szczebla: m.in. edukatorów, PRowców, pracowników informacji, kuratorów, koordynatorów. Chcemy pokazać, że w kulturze nie ma konkurencji, jest wspólne inspirowanie, edukowanie i rozwijanie umiejętności, pasji i wiedzy obecnej/potencjalnej publiczności.

Proponowany cykl ma dać przestrzeń do otwartej debaty, która nie tylko ma pomóc uzyskać podstawową wiedzę, ale wspólnie wypracować przykładowy sposób wprowadzania zmiany oraz ścieżki działania, które nie wypalają i nie obciążają inspiratorów tychże zmian. Zorganizowanie odpowiednio merytorycznie wybranych tematów razem z ekspertami i odbiorcami (widzami) dla pracowników instytucji pozwoli zainspirować, zmotywować i przekonać do zmiany myślenia na bliższe publiczności. W efekcie może przyspieszyć zmiany w podejściu do tworzenia oferty, programowania i dostępności wydarzeń, ale i samego ośrodka kultury. Tylko po przez dostęp do wiedzy i wymianę doświadczeń, ale i poczucie wspólnoty jesteśmy w stanie zmienić obraz polskich instytucji na otwarte i przyjazne centra kultury, gdzie widz czuje się bezpieczny, wysłuchany i ważny.

Pomysłodawczyni i opiekunka cyklu: Joanna Tabaka
Trenerka, specjalista ds. promocji oraz budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Studiowała Psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Umeå Universitet w Szwecji. Od ponad 7 lat związana z warszawskimi instytucjami i projektami kulturalnymi: m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, TR Warszawa, Teatr Żydowski, Zielony Jazdów. Jest certyfikowanym koordynatorem wolontariatu kulturalnego. Prowadzi cykl spotkań dla dojrzałego widza w CSW Zamek Ujazdowski. Zakochana w warszawskim Żoliborzu angażowała się w promocję i budowanie strategii komunikacji lokalnych wydarzeń i miejsc takich, jak.: Imieniny Joli Bord, Urodziny Placu Wilsona, Kawiarnia Fawory. Realizowała szkolenia z zakresu promocji kultury i audience development m.in. dla uczestników Kongresu Menadżerów Kultury, Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Ari Ari, Fundacji Obserwatorium, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Fundacji „Dom Kultury”, inicjatywy „Kino Za Rogiem” i in. Poprzez nabyte doświadczenie umiejętnie łączy świat biznesu i kultury. Prowadzi autorski blog pt. „Widok na Widownię”.

ZAPRASZAMY i dziękujemy za zainteresowanie!

Cykl spotkań realizowany dzięki stypendium Ministra i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę