Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Polacy też byli uchodźcami - debata

Polacy też byli uchodźcami - debata
📅 Data: wtorek, 11 października 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Z okazji DNIA SOLIDARNOSCI Z UCHODŹCAMI zapraszamy na debatę dotyczącą doświadczania uchodźctwa przez polskich obywateli i obywatelki. Jakie były motywacje ich migracji? Jak wyglądała sama podróż? W jakich warunkach żyli tam, gdzie dotarli? Jak na miejscu organizowali swoje życie? Czy i dlaczego nie wrócili do Polski?

Badania CBOS podają, że 58 proc. badanych Polaków jest przeciwna przyjmowaniu do naszego kraju ofiar konfliktów zbrojnych na świecie, a jedynie 4 proc. popiera ich osiedlenie się na stałe.
W kontekście takich statystyk warto przypomnieć sobie, jakie były przyczyny i skutki migracji Polaków w XX wieku. Jak ułożyli sobie życie w tych krajach, do których wyjechali? I jaki był ich wpływ na życie społeczności, do których trafili?

W spotkaniu wezmą udział m.in.:

Magdalena Wnuk, doktorantka w Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, przygotowuje pracę doktorską o emigracji Polaków w latach 80. do Austrii, Szwecji i Włoch. Od 2013 r. autorka w serwisie obywatelskim MamPrawoWiedziec.pl, gdzie specjalizuje się w analizie polityk publicznych w oparciu o bazy danych Sejmu RP. Absolwentka Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej (2011). Stypendystka rządu Republiki Austriackiej na Uniwersytecie Wiedeńskim (2014). Interesuje się problematyką migracyjną i etniczną, najnowszą historią Polski i dziennikarstwem danych.

dr hab. Janusz Wróbel, pracownik Biura Badań Historycznych Oddziału Łódzkiego IPN. Zajmuje się problematyką polskiego uchodźstwa wojennego okresu II wojny światowej oraz powojennej emigracji politycznej i Polonii. Opublikował m.in. książki: "Rozproszeni po świecie. Obozy i osiedla uchodźców polskich ze Związku Sowieckiego 1942-1950" (Chicago 1992), "Uchodźcy polscy ze Związku Sowieckiego 1942-1950" (Łódź 2003), "Na rozdrożu historii. Repatriacja obywateli polskich z Zachodu 1945-1947" (Łódź 2009), "Polonia chicagowska w dobie Solidarności" (Łódź 2012).

Po spotkaniu zapraszamy na kuluarowe rozmowy przy ciasteczkach i winie.

11 października, godzina 18.30, Pracownia Duży Pokój, Warecka 4/6, wejście od Ulica Kubusia Puchatka.

Współorganizacja: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.
Działanie jest częścią projektu pn. "Pracownia Duży Pokój. Kulturalna Spółdzielnia Obywatelska" dofinansowanego ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - FIO.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę