Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kooperatyzm - jak w Polsce odradza się chęć do współdziałania? Debata i warsztaty

Kooperatyzm - jak w Polsce odradza się chęć do współdziałania? Debata i warsztaty
📅 Data: wtorek, 03 grudnia 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Prasowy, Marszałkowska 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jak funkcjonuje kooperatywa rowerowa? W jaki sposób stworzyć prawdziwą wspólnotę mieszkaniową i organizować wspólne zakupy? Czy kooperatyzm może sprzyjać aktywności obywatelskiej? Czy kooperatyzm jest już tylko ideą, do której możemy się odwoływać czy może jednak żywym sposobem działania?

Podczas kiedy we współczesnym świecie poszczególne sfery życia wymykają się nam spod kontroli i są przekazywane rynkowi, na mapie Warszawy i innych miast w Polsce zaczynają się pojawiać inicjatywy, których celem jest włączenie obywatelek i obywateli w decydowanie o tym, co się dzieje wokół nas. Kooperatywy.

Instytut Spraw Publicznych, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, portal ekonomiaspoleczna.pl oraz Bar Prasowy zapraszają na inspirujące warsztaty i debatę pt. „Kooperatyzm - jak w Polsce odradza się chęć do współdziałania”, która odbędzie się 3 grudnia o godzinie 18.30 w Barze Prasowym. Debatę poprowadzi Justyna Dżbik, dziennikarka TVP Warszawa oraz radiowej Czwórki.

Inspiracją do warsztatów i debaty jest książka „Kooperatyzm, spółdzielczość, demokracja”, z tekstami pionierów i pionierek polskiej myśli spółdzielczej. Publikacja przygotowywana jest przez Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego i ukaże się na początku 2014 roku.

Podczas wydarzenia chcielibyśmy także stworzyć przestrzeń do wymiany myśli w ramach mini-warsztatów, które poprowadzą Aleksandra Bilewicz, Joanna Erbel, Konrad Malec oraz Maciej Czeredys.

1) Od kooperatywy do ruchów miejskich - o praktyce współdziałania - prowadzenie Joanna Erbel

2) Czy tradycyjna spółdzielczość to nadal spółdzielczość? Czy musimy budować kulturę współdziałania od nowa? - prowadzenie Konrad Malec

3) Aktywny konsument, czyli jak ruchy konsumenckie przywracają władzę konsumentom? - prowadzenie - Aleksandra Bilewicz

4) Czy chcielibyśmy razem mieszkać? Jak ze spółdzielni mieszkaniowej zrobić prawdziwą wspólnotę? – prowadzenie Maciej Czeredys

5) A jaki temat związany z kooperatyzmem, spółdzielczością czy po prostu ideą wspólnego działania byłby interesujący dla Was?

Warsztaty mają charakter otwarty, dlatego zachęcamy do wymyślania własnych tematów dyskusji stolikowych i inicjowania rozmowy wokół nich. W Prasowym stołów i krzeseł nie zabraknie!

Po dyskusjach stolikowych odbędzie się debata z udziałem wszystkich uczestniczek i uczestników spotkania. A do tego kompot i ciastko marchewkowe.

Debacie i warsztatom towarzyszyła będzie wystawa fotografii portretujących działalność pierwszych kooperatyw z początku XX wieku, a także obecnie odradzających się inicjatyw wzajemnościowych.

Organizatorzy:

Instytut Spraw Publicznych
Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego
Portal ekonomiaspoleczna.pl
Bar Prasowy

Partnerzy:
Trzeci Sektor
Res Publica Nowa
Nowy obywatel
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę