Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Promocja albumu "Mity i postaci Afryki w komiksie" oraz koncert Andy'ego Camara
Unikalny album "Mity i postaci Afryki w komiksie" powstał podczas cyklu spotkań „Mity i postaci Afryki” w ramach programu edukacji kulturalnej „Kultura Otwartości”. Uczestnicy przenosili się w świat afrykańskich legend i mitów, zgłębiali również ich odzwierciedlenie we współczesności, poznawali szereg postaci kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych bohaterów świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów a następnie przekładali te opowieści i historie wybranych postacie na język komiksu - pod kierunkiem Bereniki Kołomyckiej.
Mity od zawsze były inspiracją dla sztuki, poprzez swą wyjątkową plastyczność szczególnie często znajdowały swój wyraz w sztuce wizualnej. Wobec tego jak najbardziej naturalne okazuje się wyrażenie mitów poprzez komiks. Udane połączenie tradycyjnych opowieści ze stosunkowo nowoczesną sztuką, podkreśla ich ponadczasowy charakter.
W programie koncert Andye'go Camara
Andy Camara - wybitny tancerz i muzyk gwinejski. Urodził się w Konakry w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Ojciec jego był szanowanym griotem, co sprawiało, że Andy od najmłodszych lat obcował z tradycyjną sztuką afrykańską. Od wczesnych lat szkolony był na tancerza. Współpracował z ogromną liczbą grup i baletów, między innymi: Ballet Farita, Ballet Kounkori Bamba, Ballet Merveille de Guinee, Ballet Djakhanki Kounda, Ballet Foniki, Academi Percusion (UNICEF). Aktualnie jest choreografem, a także dyrektorem artystycznym tancerzy i muzyków uznanego Ballet Sourakhata w Konakry, Matam. Jego głównym nauczycielem i mistrzem był Sorel Conti, tancerz Les Ballet Africains. Jest poważanym artystą w Gwinei i bardzo dobrym pedagogiem. Specjalnie na jego zajęcia przyjeżdżają tancerze z różnych stron świata, między innymi: Włoch, Francji, Japonii, Australii, USA. Jest mistrzem między Violi Wojciechowskiej (Strefa Rytmu, CKŚ). Jako pedagog ceniony jest również przez Afrykańczyków, zapraszany na warsztaty do różnych państw w samej Afryce, między innymi Senegalu, Burkina Faso czy Gambii. Jego twórczość nie zamyka się tylko na wiernym odtwarzaniu tradycji afrykańskich, ale również na kreowaniu wspaniałych, nowatorskich spektakli tanecznomuzycznych. W Afryce pracuje również jako muzyk (dundunista). W Polsce, na co dzień, Andy tworzy i współpracuje z taneczną grupą SalsHall Ortodox. Jest artystą bardzo twórczym, cieszącym się ogromnym poważaniem w Afryce. Jego taniec i choreografie są oryginalne i maja niepowtarzalny styl. Warsztaty taneczne z Andym to możliwość pracy z wyśmienitym choreografem, a także poznania prawdziwych tańców afrykańskich bezpośrednio u korzeni. Andy prowadzi zajęcia na festiwalu tańca i muzyki Around the Rhythm Festival.