Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Archiwum konfliktu / Archiwum utopii 2 - spotkanie poświęcone historii performansu

Archiwum konfliktu / Archiwum utopii 2 - spotkanie poświęcone historii performansu
📅 Data: wtorek, 25 października 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na drugie spotkanie "Archiwum konfliktu / Archiwum utopii. Dwa spotkania poświęcone historii performansu".

Czym jest performans i czyj jest, kiedy się zaczął i czy się skończył, a może tylko spowszedniał? Nasze definicje a priori nie zadowolą nikogo, bo rozmyją granice i podważą arbitralność jakiegokolwiek porządkowania.

Czy w performansie chodzi o wkluczenie czy o alienację, o sztukę czy o aktywizm, o zaangażowanie czy symulowanie? W archiwum performansu można znaleźć dowody na jedno i na drugie. Tylko czy można archiwizować performans? Czy można performans umuzealnić? Sprawdzimy to, czerpiąc obficie z cyfrowych zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przerzucając się cytatami z performansów i konfrontując je ze sobą. Bo archiwum performansu to zbrojownia, ale zanim wybierze się właściwą broń, trzeba się dobrze rozejrzeć w całym arsenale.

Archiwum performansu to miejsce, gdzie można ustanawiać narracje i konstruować utopie. Także utopie komunikacyjne. Czy nawiązanie komunikacji to pierwszy krok do stworzenia wspólnoty? A jeśli wspólnota musi być fundowana na empatii, to czy performans na pewno tej empatii służy? Czemu w ogóle służy? Czy służy? Czy jedynie pozwala się użyć? Przetestujemy potencjał pozytywności performansu i sprawdzimy zawartość archiwum pod kątem utopijnego projektu, w którym konflikt oznacza tyle co zaangażowanie, komunikacja ustanawia wspólnotę, a każde przekroczenie formy, obyczaju czy przestrzeni jest zarazem przekroczeniem negatywności.

Podczas pierwszego wykładu przedstawialiśmy zawartość Archiwum Performansu w rozmaitych jej aspektach. Podczas kolejnego spotkania pokażemy jak i do czego można tej zawartości użyć.

Prowadzenie:
Joanna Krakowska (IS PAN)
Piotr Morawski (IKP UW).

Współpraca:
Michał Januszaniec

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę