Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rocznica koronacji Stanisława Augusta

Rocznica koronacji Stanisława Augusta
📅 Data: piątek, 25 listopada 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Rola króla Stanisława Augusta w szerzeniu idei Oświecenia wśród społeczeństwa polsko-litewskiego - to temat sympozjum, które odbędzie się 25 listopada 2016 r. w Pałacu na Wyspie, z okazji 252. rocznicy koronacji ostatniego władcy Polski. Swoje badania przedstawią wówczas młodzi historycy.

W Łazienkach Królewskich, w rocznicę koronacji Stanisława Augusta, już po raz trzeci prezentujemy osiągnięcia młodych badaczy, którzy zajmują się czasami stanisławowskimi. Podczas tegorocznego sympozjum "Z dala od Warszawy. Rzeczpospolita prowincjonalna" trzej doktoranci przedstawią swoje badania na temat XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej z perspektywy małych miast i wsi, a także roli, jaką Stanisław August odegrał w szerzeniu na tych terenach idei Oświecenia.

Spotkanie, które zostało przygotowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym, odbędzie się 25 listopada, o godz. 18.00, w Pałacu na Wyspie - wstęp jest wolny.

Poniżej prezentujemy krótki zarys referatów, które zostaną przedstawione podczas sympozjum.

1. "Oczyma zdobywców. Inflanty Polskie po I rozbiorze w świetle rosyjskiej dokumentacji katastralnej", Melchior Jakubowski (Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

W 1765 r. Katarzyna II zainicjowała kompleksowy pomiar własności ziemskich w Rosji (генеральноe межеваниe). Po I rozbiorze Rzeczypospolitej akcja objęła również nowe nabytki imperium, w tym Inflanty Polskie (inaczej: Łatgalię - dzisiejszy wschodni region Łotwy). Choć pomiarów nigdy nie ukończono, powstałe wówczas mapy i opisy majątków stanowią bezcenne źródło rekonstrukcji XVIII-wiecznego krajobrazu. Dzięki pracy rosyjskich mierniczych znamy właścicieli wsi i jezior, a także liczbę domów i mieszkańców, charakter zabudowy, przebieg dróg, sposób uprawy ziemi oraz gatunki drzew, ptaków i zwierząt występujące w lasach, nie mówiąc już o bogactwie ówczesnych nazw, często odmiennych od współczesnych. Na tej podstawie można dowiedzieć się, jak wyglądała prowincja Rzeczypospolitej po przeszło dwustu latach polsko-litewskich rządów.

2. "Dziedzictwo XVIII-wiecznych przyrodników w kontekście wiedzy współczesnej na przykładzie ks. Jana Krzysztofa Kluka", Marcin Kotowski (Wydział Biologiczno-Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego/Międzynarodowe Studium Doktoranckie Nauk Przyrodniczych PAN)

W XVIII-wiecznych publikacjach polskich przyrodników zauważyć można, że czerpali oni wiedzę z trzech źródeł - własnych doświadczeń, literatury przyrodniczej, a także wiedzy ludu. Był to ostatni okres, kiedy źródła te traktowano na równi. Potem nauka została odseparowana od przekazów ludowych. Powodem było spaczenie wiedzy przez przesądy, wierzenia i obrzędy. Z drugiej jednak strony porzucona przez naukę tradycyjna wiedza praktyczna nadal czerpała z wiedzy zdobytej dzięki doświadczeniu. Metodą prób i błędów prosty lud przez pokolenia szukał nowych źródeł pokarmu czy lekarstw.

Analizując publikacje Jana Krzysztofa Kluka, polskiego przyrodnika, odznaczonego przez Stanisława Augusta złotym Medalem Merentibus, można przekonać się, że ten typ wiedzy wciąż daje wskazówki, które pozwalają poznać użytkowe właściwości przyrody.

3. "Prowincja oświecana. Duszpasterstwo parafialne w czasach stanisławowskich", Stanisław Witecki (Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego)

W końcu XVIII wieku część biskupów katolickich zaangażowała się w reformę duszpasterstwa parafialnego. Rzymskokatoliccy duchowni - Michał Jerzy Poniatowski i Ignacy Jakub Massalski - odwoływali się do idei Oświecenia, z kolei Michał Skarszewski, biskup łacińskiej diecezji chełmskiej, odżegnywał się od nich. Różnice i podobieństwa w programach reformatorskich poszczególnych biskupów nie przebiegały jednak na linii oświecony katolicyzm i kontroświecenie. Wynikały raczej z mniejszej lub większej znajomości parafialnych realiów. Jest o tym mowa w referacie, który wygłosi podczas sympozjum Stanisław Witecki. Przedstawi on skuteczność biskupów w realizowaniu ich planów i wykaże, że sukcesy odniosły jedynie reformy, które odpowiadały potrzebom duszpasterzy z małych miast i wsi.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧