Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Konwersja. Atrakcyjny Islam?

Konwersja. Atrakcyjny Islam?
📅 Data: czwartek, 24 listopada 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Spotkanie w ramach cyklu "Re-orientalizacja Islamu".

24 listopada, godz. 18:00
Sala Kolebkowa, budynek Laboratorium CSW
Kurator: Konrad Schiller
Moderator: Przemysław Wielgosz
Gościnnie: Piotr Ibrahim Kalwas i Dr Mariusz Marszewski
wstęp wolny

Na początku lat 2000 konwersje na islam były łączone z wyrazem oporu wobec amerykańskiej interwencji w Iraku i później w Afganistanie. Swoistym obrazem buntownika tego czasu był Europejczyk z brodą i karabinem – dżihadysta. Celem piątego spotkania w ramach cyklu „Reorientalizacja islamu” jest zastanowienie się nad procesem konwersji na islam. Jak wygląda sytuacja konwertytów w złożonej tradycji kultury muzułmańskiej? Czy konwersja może być aktem oporu wobec dominującego establishmentu? Jednak za konwersją stoją często potrzeby duchowe, czy nawet mistyczne. Wraz z określeniem nowej drogi duchowej idzie w parze określona droga kulturowa. W powszechnej dyskusji na temat konwersji na islam podkreśla się neofityzm konwertytów, większą radykalność w interpretacji i uczestnictwu w religii, ale czy jest to jedyny obraz konwersji? Środowiska krytykujące islam zwracają uwagę na konwersje, jako na jedną z głównych strategii dominacji islamu. Czy należy więc traktować konwersję jako zagrożenie? Czy możliwy jest proces przejścia od neofity do liberała w islamie? Podczas naszego spotkania zastanowimy się również czy konwertyci, mogą przyczynić się do zmiany wewnątrz samej religii, czy pewien ruchu reformacyjny w islamie nie mógłby się zacząć od konwertytów właśnie. Jak wygląda współcześnie zwrot duchowy i czy wraz z nim następuje zwrot kulturowy? To będą pytania przyświecające piątemu spotkaniu z cyklu: „Reorientalizacja islamu”.

-Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika "Le Monde diplomatique" oraz redaktor naczelny serii książkowych "Biblioteka Le Monde diplomatique" i "Biblioteka alternatyw ekonomicznych". Redagował półrocznik polityczno-artystyczny "Lewą Nogą". Publikował w "Wiadomościach Kulturalnych", "Przeglądzie" i "Przekroju". Jest autorem książki "Opium globalizacji" (2004), redaktorem i współautorem książek "Koniec Europy jaką znamy" (2013) i "TTIP – pułapka transatlantycka" (2015).

-Piotr Ibrahim Kalwas - pisarz, reporter. Autor książek podróżniczych i reporterskich, min. "Dom", 2010; "Tarika", 2012; "Międzyrzecz", 2013; "Egipt: haram halal," 2015 (reportaż) – nominacja do Nagrody Literackiej „Nike” 2016. Zanim zaczął pisać, śpiewał w zespole punkowym, studiował prawo, był menadżerem restauracji, scenarzystą telewizyjnym. W 2000 roku przeszedł na islam.

-Dr Mariusz Marszewski, historyk, antropolog kultury, wschodoznawca. Pracuje w Instytucie Wschodnim Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Specjalizuje się w kwestiach odrodzenia religijnego oraz problematyce etnicznej i społeczno-ekonomicznej ludów dawnego Imperium Rosyjskiego ze szczególnym uwzględnieniem społeczności muzułmańskich.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧