Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkania wokół stołu | Kuchnia Balbiny Przepiórko

Spotkania wokół stołu | Kuchnia Balbiny Przepiórko
📅 Data: niedziela, 27 listopada 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Menora, Plac Grzybowski 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania wokół stołu” – Kuchnia Balbiny Przepiórko.

Gościem Spotkania będzie Piotr Bikont. Opowie o swojej przygodzie z kuchnią żydowską, czułości do czulentu, domowych eksperymentach z dawnymi przepisami i wielkiej subiektywnej podróży po kuchni polskich Żydów, która zaowocowała książką „Kuchnia żydowska Balbiny Przepiórko”.

Co to znaczy gotować po żydowsku? „Po żydowsku znaczy smakowicie” – mówi Piotr Bikont, dziennikarz, smakosz, publicysta i krytyk kulinarny, reżyser teatralny (zrealizował m.in. „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca według powieści Ilji Erenburga w Stowarzyszeniu Teatralnym Badów) i twórca filmów dokumentalnych, a także autor książek m.in. „Listy pieczętowane sosem”, „Dialogi języka z podniebieniem” (wraz z Robertem Makłowiczem), „Polska. Nawigator kulinarny” oraz „Kuchnia żydowska Balbiny Przepiórko”, która jest pretekstem do spotkania.

O książce:
W tej bogato ilustrowanej książce Piotr Bikont kreśli wizję kuchni żydowskiej, dostosowanej do wymogów i gustów współczesnego odbiorcy. Oprócz wnikliwej dyskusji o przepisach, ich źródłach, konstrukcji książki (i o tym, jak różnie można pisać przepisy i co z tego wynika) porozmawiamy na temat kultury i historii Żydów polskich. Przypomnimy, że makaron, pierogi czy nadziewane ryby trafiły do Polski dzięki wymianie kulturalnej między Żydami z Polski a m.in. tymi z Alzacji, Prus, Węgier, Rumunii i Rosji. Wiele potraw, które wydają się rdzennie polskie przeszły do naszej kuchni z kultury żydowskiej i pozostały w niej na stale.
Balbina to bohaterka przedwojennej piosenki o Mońku Przepiórko, w którym kocha się ona bez wzajemności. Na bohaterkę książki wybrał ją Piotr Bikont, tak to tłumacząc: „Balbina Przepiórko brzmi ładnie, oryginalnie i bardzo kompetentnie. Przede wszystkim jednak jest pseudonimem, i to podwójnym, nie tylko z uwagi na bohaterów piosenki: Przepiórko to ja, który to piszę, Balbina zaś to moja żona, Mirka Olbińska, która wszystko, o czym jest w tej książce, ugotowała. Od lat stanowimy zgrany duet, w którym podział pracy jest taki, że Mireczka gotuje, a ja jem”.
Na spotkanie zaprasza Menora InfoPunkt, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Monika Kucia (Culinary Trips to Poland), kuratorka i dziennikarka kulinarna, promotorka regionalnych i tradycyjnych produktów, autorka publikacji „Cuisine PL” promującej polską gastronomię na czas Prezydencji Polski w UE, projektantka kulinarnych wizyt studyjnych (m.in. dla zagranicznych gości Instytutu Adama Mickiewicza), organizatorka kulinarno-kulturalnych działań edukacyjnych i artystycznych

Monika Kucia: - Zapraszam na spotkania połączone z warsztatami poświęcone różnym aspektom żydowskiej kultury kulinarnej, jej historycznego i współczesnego oblicza. Poruszamy się w obszarze jedzenia, stołu, tropów produktowych i opowieści rodzinnych. Rozmawiamy, słuchamy, oglądamy, smakujemy, zgłębiamy i poznajemy tematykę związaną z żydowsko-polskim dziedzictwem i dyskusją o jego obecności we współczesnym świecie.

Wydarzenie odbędzie się w Menora InfoPunkt, Pl. Grzybowski 2, Warszawa w niedzielę, 27 listopada 2016 r.
Godz. 16:00.
Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧