Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Otwarcie wystawy Revolte: Ovidiu Anton & Franciszek Orłowski

Otwarcie wystawy Revolte: Ovidiu Anton & Franciszek Orłowski
📅 Data: poniedziałek, 28 listopada 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Austriackie Forum Kultury, ul Próżna 7/9 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Revolte”
Ovidiu Anton / Franciszek Orłowski

Wystawa trwa do 13.01.2017
Kurator: Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt)

„Revolte” to wystawa dwóch artystów z Austrii i z Polski — Ovidiu Antona i Franciszka Orłowskiego. Hasło użyte w tytule wraz z jego formą graficzną zostało zawłaszczone przez jednego z nich. Jest to praca z cyklu „Political graffitti” Ovidiu Antona, który przewrotnie przetwarza znalezione na ścianach hasła polityczne, tworząc ich odwrotność. Artysta długo i mozolnie zarysowuje neonowym markerem tło napisów, pozostawiając jedynie pusty tekst. Jest on pusty dosłownie, nie ma już wywrotowego potencjału, staje się polem otoczonym ornamentem, idealnym do tego, aby go oprawić i powiesić w salonie, nad fortepianem. Ale żywot takiej pracy jest dosyć krótki, gdyż ślad markera użytego do wykonania tych prac znika z upływem czasu pod wpływem światła słonecznego. Taka przewrotność pojawia się w wielu pracach Antona — gdy kradnie barierki uliczne po to, by zmienić ich wymiary, a następnie podrzucić je z powrotem na miejsce kradzieży („Veränderung der Länge und Breite eines Straßenabsperrpfostens von 406x10 cm auf 265x14 cm”, 2007) . Innym razem przenosi, zamieniając między sobą miejscami, owoce cytryny leżące pod drzewami rosnącymi w dwóch częściach przedzielonej granicą stolicy Cypru – Nikozji (Exchanging Lemons in Lefkosia and Lefkoşa, 2015).

Franciszek Orłowski równie często jak Ovidiu Anton pracuje w przestrzeni publicznej. Jego prace charakteryzuje wielki ładunek emocjonalny, zaangażowanie, empatia. Jedno z najbardziej znanych działań artysty to „Pocałunek miłości” (2008) — akcja zamienienia się ubraniem z bezdomnym. Jak później wspominał, gest ten, którego jednym z celów było okazanie akceptacji drugiemu człowiekowi, wymagał od niego wiele determinacji. Ubrania osób bezdomnych wykorzystywał także w późniejszych realizacjach. W ramach wystawy „Projekty wybrane” w BWA Zielona Góra zrobił z nich namiot (Projekt zero, BWA Zielona Góra, 2011), a na wielką retrospektywną wystawę tkaniny polskiej w Zachęcie wykonał kotary zasłaniające drzwi wejściowe (Wiatrołap, Zachęta 2013). W innej pracy Orłowski umieścił w brytyjskiej jednopensówce mikrofilm ze zdjęciem wykonanym przy tak zwanej „ścianie płaczu” w Londynie, przy której polscy emigranci czekają na ogłoszenia o pracy. Moneta została następnie wprowadzona w obieg.

Na wystawie w Austriackim Forum Kultury zobaczymy zarówno starsze realizacje obu artystów, jak również prace, które dopiero tutaj będą miały swoją premierę. Będzie to pierwsza wystawa Ovidiu Antona w Polsce i jednocześnie pierwszy wspólny projekt obu artystów i kuratora, Waldemara Tatarczuka.

Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧