Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Andrzej Buczyński - Esplanady carskich fortyfikacji a Warszawa
Esplanady carskich fortyfikacji a rozwój terytorialny Warszawy w świetle rosyjskich przepisów. Czy krępowały rozwój miasta? Czy były dobre strony tej sytuacji?
Tegoroczny jubileusz stulecia wielkiej inkorporacji przedmieść do Warszawy obchodzony jest pod znakiem wolności, jaka się tam miała otworzyć dla inwestycji i ogólnie dla rozwoju miasta w okresie międzywojennym. W ten sposób - abstrahując od interesu niemieckich władz okupacyjnych - duma z późniejszych osiągnięć niepodległej Polski, zestawiona została w stolicy ze wstydem z przeszłości rosyjskiego zaboru. Przekraczająca linie carskich fortów granica Warszawy jakoby jest owym znakiem wolności. Ile jest mitu a ile prawdy w tej metaforycznej konstrukcji? Odpowiedzi na to pytanie może przynieść analiza rosyjskiego prawodawstwa tycząca ograniczeń budowlanych w obrębie warszawskich fortyfikacji. Konkretnie na obszarze tzw. esplanady urastającej w jubileuszowych narracjach do pęt, które więziły miasto
Andrzej Buczyński - varsavianista, specjalizujący się tematyce rosyjskich działań na terenie zaboru od połowy XIX wieku do 1915. Socjolog, pracownik naukowy Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga-Północ lub w kategoriach:
spotkaniewykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie