Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

ANNA KONIK – rezydencja artystyczna w muzeum

ANNA KONIK – rezydencja artystyczna w muzeum
📅 Data: poniedziałek, 05 grudnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Anna Konik, w współpracy z Muzeum POLIN, zrealizuje projekt filmowy opowiadający o jej rodzinnym miasteczku Dobrodzieniu. Będzie to próba zapisania historii i doświadczeń ludności żydowskiej, przesiedleńców z kresów wschodnich oraz mniejszości niemieckiej, którzy stanowią o tożsamości tego miejsca. Skrywa ono bowiem w swoim odosobnieniu zawiłe życiorysy ludzi, historie miejsc i wydarzeń. Niemcy, Żydzi i Polacy – łączą w sobie wszystkie trzy tożsamości - jedni są tam od zawsze, inni doświadczyli gwałtownych, przymusowych przesiedleń, uciekli lub zostali wywiezieni.

Artystka powraca do rodzinnego miasteczka i jego mieszkańców, by wydobyć z jego powierzchni, ze zdjęć, materiałów z niemieckiej gazety Guttentag (1937-1939), czy przekazów ustnych obecność ludzi żyjących przed II wojną światową, w czasie wojny, a później w PRL-owskiej Polsce czy obecnie. Buduje historię opartą na komplementarnych mikro-narracjach, opowiada o różnych pokoleniach ludzi, ich obecności i losach ukrytych w architekturze, przyrodzie, rozpadzie, milczeniu i w samym słowie „dzień dobry”, od którego pochodzi nazwa miasteczka.

Współpraca operatorska: Jędrzej Niestrój

Spotkanie z Anną Konik, podczas którego artystka opowie o realizowanym projekcie, odbędzie się 5 grudnia, o godz. 18:30 w siedzibie muzeum. Rozmowę z artystką poprowadzi dr hab. Roma Sendyka z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie prowadzone będzie w j. polskim. Wstęp wolny.

Więcej o artystce:
Anna Konik tworzy wideo instalacje, fotografie i rysunki. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Krzysztofa M. Bednarskiego i prof. Grzegorza Kowalskiego, gdzie w 2000 roku obroniła pracę dyplomową. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii tej samej uczelni. W roku 2009 była nominowana do nagrody Deutsche Banku Spojrzenia 2009 oraz do Paszportu Polityki. Wykładała gościnnie na Uniwersytecie w Bielefeld, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, Sommerakademie w Salzburgu czy Uniwerstecie Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatką licznych stypendiów artystycznych i naukowych a jej wystawiane na całym świecie prace znajdują się w prywatnych oraz instytucjonalnych kolekcjach sztuki, m.in: w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał Białystok czy w Kolekcji Sztuki Fundacji Leube w Gartenau-Salzburg.

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧