Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WYKŁAD CZWARTKOWY: Europejczycy na bezdrożach świata. Kultura ciekawości i potrzeba dominacji

WYKŁAD CZWARTKOWY: Europejczycy na bezdrożach świata. Kultura ciekawości i potrzeba dominacji
📅 Data: czwartek, 16 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykłady czwartkowe w lutym.
Muzeum Narodowe w Warszawie Al. Jerozolimskie 3
Kino MUZ
WSTĘP WOLNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

2 lutego
Zachodnioeuropejskie sposoby walki w bitwie pod Orszą / dr Tomasz Mleczek
Jednym z arcydzieł Galerii Sztuki Dawnej jest monumentalny obraz Bitwa pod Orszą. Przedstawia jedno z największych starć zbrojnych XVI-wiecznej Europy: bitwę stoczoną 8 września 1514 roku, stanowiącą kulminacyjny moment w dziesięcioletniej wojnie Rzeczypospolitej z Wielkim Księstwem Moskiewskim. Podczas wykładu omówimy zachodnioeuropejskie sposoby walki, innowacje taktyczne oraz techniczne, które dotarły do Polski i zostały zastosowane w armii Zygmunta Starego. Co ciekawe, ich ilustrację odnaleźć można w obrazie znajdującym się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

9 lutego
Co kryło się za fasadami renesansowych budowli? Życie prywatne w Italii XV i XVI wieku / Joanna Kilian Michieletti
Obrazy, rysunki, medale, instrumenty muzyczne, stroje i meble stanowią dla nas znak czasu, wskazują na status społeczny, mówią o ambicjach ich właścicieli. Obok tekstów literackich i przekazów źródłowych, to jedyne zachowane świadectwa dawnych zwyczajów, a także obowiązujących w epoce renesansu norm, systemów zakazów i nakazów. Wykład podejmie także zagadnienie znaczenia ukazywanych w renesansowych obrazach przedmiotów – czasem tajemniczych i enigmatycznych, a czasem najzwyklejszych, którym dopiero inwencja artysty nadała szczególną rolę.

16 lutego
Europejczycy na bezdrożach świata. Kultura ciekawości i potrzeba dominacji / Aleksandra Janiszewska
Dotarcie do brzegów Ameryki statków Krzysztofa Kolumba tradycyjnie uznaje się za początek ery nowożytnej. Wraz otwarciem nowych szlaków handlowych i rozszerzeniem wiedzy geograficznej, pojawiła się potrzeba poznania mieszkańców egzotycznych lądów, a także fauny i flory nowopoznanych terenów. Służyły temu m.in. dzieła sztuki, tworzone już przez Albrechta Dürera czy Jana Mostaerta. Kultura ciekawości materializowała się również w malarstwie martwych natur, a przede wszystkim w powstawaniu kunstkamer gromadzących egzotyczne przedmioty. Podczas wykładu przyjrzymy się jak te nowe okoliczności wpłynęły na wybór tematów i motywów sztuki nowożytnej.

23 lutego
Moc i niemoc obrazu. Sztuka i nowożytne spory wyznaniowe / prof. Grażyna Jurkowlaniec
Jakie znaczenie i funkcje przypisywali obrazom reformatorzy Kościoła? Do jakiego stopnia obrazy rzeczywiście spełniały wiązane z nimi nadzieje? Jaki wpływ wywarła reformacja i kontrreformacja na kształt i wystrój kościołów? Opowiemy o roli, jaką odgrywały obrazy w epoce sporów wyznaniowych, zapoczątkowanej przez reformację. Zastanowimy się także nad tym, jak dalece rozłam w łonie zachodniego chrześcijaństwa wpłynął na ikonografię sztuki religijnej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️