Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Drogi do życia: Rdzeń kręgowy – regeneracja

Drogi do życia: Rdzeń kręgowy – regeneracja
📅 Data: środa, 8 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Po raz kolejny prezentujemy cykl wykładów i spotkań z naukowcami. Pod koniec 2015 roku fizycy i matematycy prowadzili nas w kierunku Rzeczywistości. Od 11 stycznia 2017 roku zapraszamy na intelektualny spacer inną drogą – do Życia. Przewodnikami będą biolodzy i medycy. Pokażą, w jaki sposób biologia i medycyna poznają i zmieniają świat.


„JAK ZREGENEROWAĆ RDZEŃ KRĘGOWY” – część I

Jesteśmy obecnie świadkami olbrzymiego postępu transplantologii i medycyny regeneracyjnej. Dzięki istnieniu m.in. procesów naprawy włókien nerwowych w obwodowym układzie nerwowym możliwe jest nie tylko ratowanie amputowanych kończyn, ale nawet ich transplantacja od zmarłych dawców.
Niestety w ośrodkowym układzie nerwowym tworzonym przez mózgowie i rdzeń kręgowy istnieją silne bariery uniemożliwiające spontaniczny odrost uszkodzonych aksonów, co np. w przypadku ciężkich urazów rdzenia kręgowego prowadzi nawet do paraliżu wszystkich kończyn. Natura pozostawiła jednak pewien szczególny wyjątek. Umożliwiła bowiem u ssaków odnawianie się receptorowych neuronów węchowych oraz ich regenerację dzięki obecności w gleju węchowym komórek, które tworzą osłonkę wokół pęczków aksonów tych neuronów i towarzyszą im zarówno w obwodowej części drogi węchowej jak i w części ośrodkowej czyli opuszce węchowej. W ten sposób stworzyła wyjątkowe narzędzie, które w przyszłości może mieć zastosowanie w leczeniu uszkodzeń w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki poznaniu biologii tych komórek możliwe było opracowanie warsztatu służącego do ich eksperymentalnego zastosowania w leczeniu całkowitego urazu rdzenia kręgowego.

Wykład poprowadzi Dr Ryszard Międzybrodzki – lekarz i badacz. Pracuje w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. Bada zastosowania wirusów bakteryjnych (bakteriofagów) w zwalczaniu infekcji wywołanych przez antybiotykooporne bakterie. Od roku 2013 jest również wykładowcą w Zakładzie Immunologii Klinicznej Instytutu Transplantologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2003 roku współpracuje z Kliniką Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest członkiem zespołu który w 2012 r. wykonał przeszczep autologicznych komórek gleju węchowego pacjentowi z przeciętym rdzeniem kręgowym.


„JAK ZREGENEROWAĆ RDZEŃ KRĘGOWY” – część II

Praca zespołu lekarzy i naukowców doprowadziła do przeprowadzenia transplantacji komórek gleju węchowego pacjentom sparaliżowanym w skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego. Pierwsze zabiegi wykazały bezpieczeństwo pobierania i przeszczepiania komórek glejowych izolowanych z błony węchowej nosa. Ponadto po zabiegach pacjenci wykazali cechy świadczące o umiarkowanej poprawie stanu neurologicznego. Nabyte doświadczenie oraz obiecujące dane przedkliniczne zaowocowały przeprowadzeniem pionierskiej operacji polegającej na przeszczepieniu autologicznych komórek glejowych z opuszki węchowej z równoczesnym uzupełnieniem miejsca urazu rdzenia fragmentami nerwu obwodowego. Trzy i pół letnia pooperacyjna obserwacja pacjenta świadczy o postępującej poprawie neurologicznej co w realnym stopniu polepszyło jego jakość życia oraz zmniejszyło uzależnienie od pomocy innych osób. Zgromadzone wyniki, choć jak dotychczas jedynie na przykładzie pojedynczego pacjenta, świadczą o odtworzenia połączeń między częścią aksonów co wywołało powrót funkcjonowania uprzednio przeciętego rdzenia kręgowego.

Wykład poprowadzi Dr Wojciech Fortuna – lekarz zajmujący się zagadnieniami neuroregeneracji w schorzeniach rdzenia kręgowego u ludzi. Pracuje w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Prowadzi badania nad praktycznym wykorzystaniem właściwości komórek gleju węchowego oraz neuromodulacji uszkodzonego rdzenia kręgowego. Jest członkiem zespołu który w 2012 r. wykonał przeszczep autologicznych komórek gleju wechowego pacjentowi z przeciętym rdzeniem kręgowym.


Przed wykładem aktualności ze świata nauki: „Co nowego w mikroświecie” – prof. Magdalena Fikus
Prowadzenie: Wiktor Gajewski, Marcin Zaród

WSTĘP WOLNY, liczba miejsc ograniczona
Sala konferencyjna, w której odbywają się spotkania, liczy 300 miejsc.

Zapraszamy!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️