Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Djibril Diop Mambéty - Kultury i postaci Afryki

 Djibril Diop Mambéty - Kultury i postaci Afryki
📅 Data: poniedziałek, 27 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Kultury i postaci Afryki”, którego tematem będzie

DJIBRIL DIOP MAMBÉTY
• senegalski aktor, scenarzysta i reżyser, przedwcześnie zmarły w 1998 roku
• uważany za jednego z najważniejszych filmowców afrykańskich, nazywany afrykańskim Godardem – przede wszystkim ze względu na specyficzny sposób kadrowania widoczny w jego filmach;
• jego twórczość nie jest obfita: 2 filmy długometrażowe: Touki-Bouki (1972) i Hieny (1992, pokazywany podczas festwalu w Cannes, ze scenariuszem opartym na sztuce teatralnej Dürrenmatta Wizyta starszej pani) oraz kilka filmów krótkometrażowych, min. Frank (1995) oraz Mała sprzedawczyni słońca (1998): te dwa filmy zapoczątkowały planowaną trylogię – Historie zwykłych ludzi (Histoires de petites gens); plany zostały przerwane przez śmierć reżysera.

Po krótkiej prezentacji sylwetki Djibrila Diopa Mambetyego, pokażemy ostatni jego film Mała sprzedawczyni słońca. Główną postacią jest dziewczynka, którą los dotknął trzema nieszczęściami: „Jest niepełenosprawna, jest kobietą i nie jest złośliwa”. Mała sprzedawczyni Słońca (La petit vendeuse de soleil) - głęboko poruszająca i podnosząca na duchu historia niepełnosprawnej dziewczynki, która decyduje się zostać pierwszą w Dakarze gazeciarką. Mimo kalectwa stawia dzielnie czoła grupie chłopców dotąd kontrolujących rynek w mieście oraz udowadnia nadużycia władzy przez policjanta. W zakończeniu dziewczynka pomimo utraty kuli z pomocą przyjaciela rusza do pracy. Krytycy uznali ten obraz za metaforę Afryki, która nie poddaje się własnym słabościom, lecz odnajduje swoją drogę, posługując się zasadą kooperacji, a nie konkurencji. Diop głęboko wierzył w to, że kino może odmieniać rzeczywistość - do tego stopnia, że w filmie zamieścił w gazecie tytuł "Afryka opuszcza strefę franka", co w 1998 nie miało jeszcze miejsca lecz miało być apelem o wyjście z krzywdzącego Afrykę światowego systemu finansowego. W filmie jest obecne charakterystyczne dla tego kontynentu zderzenie tradycji i nowoczesności - np. gdy widzimy prostego człowieka rozłupującego kamienie na tle startującego odrzutowca. Swoje ostatnie dzieło Diop poświęcił odwadze dzieci ulicy, takich jak jego mali bohaterowie.

Czas trwania – 45 minut, oryginalna wersja językowa – wolof, napisy po angielsku i po polsku.

Prowadzenie spotkania: Ewa Kalinowska

Wstęp wolny.

Kilka słów o cyklu Kultury i postaci Afryki:
Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.
Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Zapraszamy na spotkania o kulturach i postaciach Afryki - poniedziałki godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury
Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl

informacje: Paulina Zając, pzajac@sdk.pl, tel. 22 831 23 75 w. 141

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧