Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Józef Sandel o Samuelu Hirszenbergu

Józef Sandel o Samuelu Hirszenbergu
📅 Data: czwartek, 23 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Żydowski Instytut Historyczny, Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Młodzi naukowcy ŻIH prezentują”. Jakub Bendkowski zaprezentuje wykład „Józef Sandel o Samuelu Hirszenbergu”.

Spotkanie odbędzie się 23 lutego (czwartek) o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Samuel Hirszenberg urodził się w1866 r. w Łodzi, zmarł w 1908 r. w Jerozolimie. Był znanym i cenionym malarzem. Jego twórczość jest wielonurtowa; malował monumentalne kompozycje w ciemnych tonacjach, oparte na wątkach literackich (Uriel Acosta i Spinoza, Młody Spinoza) lub symbolicznych (Muza, Czarny sztandar), w późniejszych latach tematy do swoich prac czerpał najczęściej z tradycji żydowskiej (O zmroku w synagodze, Sjesta sobotnia, Jeszybot, Talmudysta, Cmentarz żydowski, Sądny Dzień, Żyd Wieczny Tułacz). Czasem sięgał do tematyki chrześcijańskiej (Prorok, Głowa Chrystusa) oraz społecznej (Golus). Malował też niewielkich rozmiarów sceny rodzajowe oraz pejzaże (Staw w Lisowicach), portrety (Portret Teresy Silberstein z Łodzi, Portret Abrahama Neumana z paletą); z powodzeniem posługiwał się techniką impresjonistyczną (Dama z czerwoną parasolką), swobodnie oddając wibracje światła, różnorodność barw i tonacji; malował też freski ścienne. W czasie pobytu w Palestynie malował utrzymane w jasnej, spokojnej tonacji pejzaże Jerozolimy i okolic, oraz portrety charakterystycznych postaci – mieszkańców Palestyny.

Józef Sandel (1894 Kołomyja – 1962 Warszawa) – historyk i krytyk sztuki. Uczestniczył w życiu artystycznym Wilna i Warszawy, organizował wystawy, publikował nt. sztuki, współpracował z Żydowskim Towarzystwem Krzewienia Sztuk Pięknych (ŻTKSP) oraz ze Zrzeszeniem Żydowskich Artystów Plastyków. Po wybuchu wojny znalazł się we Lwowie. W 1941, po napaści Niemiec na Związek Radziecki, ewakuował się do Turkmenii. Po wojnie powrócił do Polski i od 1946 kierował Wydziałem Sztuki w CKŻP. Należał do PZPR. Reaktywował ŻTKSP, a po jego likwidacji kierował Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego (1950–1953). Współpracował z wieloma wydawnictwami encyklopedyczno-słownikowymi. Opublikował wiele artykułów nt. sztuki.

Do 19 marca w ŻIH mozna obejrzeć wystawę „Historia sztuki w walce o pamięć. Józef Sandel (1894–1962) twórca muzeum ŻIH".

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧