Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pokaz filmu "Persona Non Grata" w ramach cyklu "Obrazy Historii"

Pokaz filmu "Persona Non Grata" w ramach cyklu "Obrazy Historii"
📅 Data: środa, 15 marca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami, Warszawska Szkoła Filmowa oraz Ambasada Japonii zapraszają na pokaz filmu „Persona non grata” w reżyserii Cellina Glucka w ramach cyklu „Obrazy Historii”.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem:
prof. dr hab. Ewy Pałasz-Rutkowskiej
dr Martyny Rusiniak-Karwat

Bezpłatne wejściówki na pokaz i dyskusję są dostępne w kasach kina “Elektronik”. Kasy są czynne codziennie od godz. 16.00.

Osoby posiadające wejściówki powinny przybyć do sali do godz. 16.50. Później wejściówki nie będą honorowane.


O filmie:
Wzruszająca opowieść o japońskim dyplomacie, Chiune Sugiharze (1900-1986), który w czasie II wojny światowej, latem 1940 roku, pełniąc funkcję wicekonsula w ówczesnej stolicy Litwy, Kownie, wystawiał wizy tranzytowe do Japonii polskim i litewskim Żydom, uciekającym przed nazistami. Sugihara na własną odpowiedzialność wydawał wizy wszystkim aplikującym, bez względu na to, czy spełniali wszystkie konieczne warunki. Pracując kilkanaście godzin na dobę, wypisał ręcznie 2139 wiz. Ponieważ były one wystawiane na głowę rodziny, liczba uratowanych dzięki nim osób wynosi kilka tysięcy. Sugihara zaryzykował swoją karierę i reputację, a także bezpieczeństwo swojej rodziny. Jest jedynym Japończykiem uhonorowanym tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Film miał swoją premierę podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej 21 listopada 2016 r.

W filmie wystąpili polscy aktorzy, m.in. Borys Szyc, Agnieszka Grochowska i Zbigniew Zamachowski.


O uczestnikach debaty:

Prof. dr hab. Ewa Pałasz-Rutkowska (Katedra Japonistyki, Wydział Orientalistyczny UW) – japonistka, zajmuje się m.in. historią i kulturą Japonii, historią stosunków polsko-japońskich. Autorka książek: „Polityka Japonii wobec Polski 1918-1941”, „Historia stosunków polsko-japońskich” (wraz z Andrzejem T. Romerem)”.

Dr Martyna Rusiniak-Karwat (Instytut Studiów Politycznych PAN) – historyk i politolog, specjalizuje się w studiach nad Zagładą i dziejami polskich Żydów po 1945 roku.


O cyklu:
„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak obecnie wpływają na nasze postawy.


Partnerzy:
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
Narodowe Archiwum Cyfrowe

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧