Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

DIK fagazine: queerowanie muzeum i metoda historii mówionej

DIK fagazine: queerowanie muzeum i metoda historii mówionej
📅 Data: czwartek, 16 marca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na spotkanie wokół najnowszego numeru "DIK Fagazine", poświęcone alternatywnym archiwom sztuki współczesnej budowanym w oparciu o politykę wyznania, intymne narracje i historię mówioną. Wydarzenie poprowadzą dr Magda Szcześniak i Karol Radziszewski.

Okazją do spotkania jest 12 rocznica powstania "DIK Fagazine", którego pierwszy numer ukazał się w marcu 2005 roku. Wydawany przez Karola Radziszewskiego magazyn to pierwsze i jak dotąd jedyne pismo artystyczne z regionu Europy Środkowo-Wschodniej poświęcone tematyce queer. "DIK" łączy badania archiwalne ze współczesnymi kontrybucjami artystycznymi, współpracując dotychczas m.in. z takimi artystami jak Wolfgang Tillmans, Nan Goldin, Slava Mogutin, Wilhelm Sasnal, Wojciech Bąkowski, Jaanus Samma, czy Dan Perjovschi.

Po dwuletniej przerwie, pod koniec roku 2016 ukazał się specjalny numer "Zagreb - Queering the Museum" (zaprojektowany przez Rafaelę Drazic), będący próbą krytycznego spojrzenia na kolekcję Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu poprzez serię rozmów z przedstawicielami dawnej i obecnej chorwackiej sceny artystycznej. W lutym tego roku ukazał się natomiast dwujęzyczny (angielsko-francuski) numer "Homosexualité communiste?" (redaktor gościnny: Mathieu Lericq, dizajn: Martin Falck), wydany z okazji międzynarodowej konferencji “Communist Homosexuality (1945-1989)” w Paryżu. To swego rodzaju "the best of", na które składają się wybrane materiały z poprzednich numerów jak i kilka zupełnie nowych - wywiady, teksty, zdjęcia z prywatnych archiwów, narracje różnych pokoleń, próbujących przez intymne opowieści z czasów socjalizmu, odzyskiwać własną, queerową historię. Nowe numery "DIKA" wprowadzają też nieheteronormatywne głosy kobiet, m.in. Nasty Rojc (chorwackiej artystki pierwszej połowy XX w. wydobytej po latach z cienia przez kuratorkę Leonidę Kovač), czy czeskiej fotografki Libuše Jarcovjákovej, a także "niewidzialnych" węgierskich lesbijek lat osiemdziesiątych.

Metoda historii mówionej jako podstawa tworzenia nowej narracji ma też swoje rozwinięcie w działaniach założonego przez Radziszewskiego w 2015 roku Queer Archives Institute (link

Spotkanie będzie połączone z promocją dwóch ostatnich numerów magazynu, które będzie można nabyć na miejscu bezpośredio od wydawcy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧