Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Debata "Mowa pogardy i alternatywne fakty, czyli o medialnej i społecznej odpowiedzialności za słowo"

📅 Data: czwartek, 06 kwietnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:45

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Kino Praha, Jagiellońska 26 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Debata po pokazie filmu „Utracona cześć Katarzyny Blum” w ramach 23. Festiwal Wiosna Filmów
6.04.2017, czwartek
Projekcja od 18:00, debata od 19:45
Kino Praha
Jagiellońska 26, Warszawa

„To, co Böll opowiada, jest czasem lepsze, a czasem gorsze. Ale zawsze trafiało i trafia w samo serce niemieckiego ducha czasu. Tak jest też z historią o Utraconej czci Katarzyny Blum”, napisał słynny krytyk literacki Marcel Reich-Ranicki po ukazaniu się opowiadania w 1974 r. Powieść niemieckiego noblisty natychmiast stała się bestsellerem, a ekranizacja w reżyserii Volkera Schlöndorffa i Margarethe von Trotta zyskała światową sławę ze względu na swoją wymowę polityczną. Tytułowa, stroniąca od polityki, bohaterka zostaje wplątana w kryminalno-polityczno-medialną aferę. Upokarzana przez policję, nękana przez prasę, w akcie desperacji sięga po przemoc. Heinrich Böll opisał bezwzględną i kłamliwą nagonkę prasową na Katarzynę Blum, jednoznacznie komentując napastliwą kampanię ruchów prawicowych przeciw studenckiej rewolcie ’68, poprzez którą młodzi Niemcy rozprawiali się z winą pokolenia rodziców i skostnieniem systemu politycznego. Historia kobiety jest punktem wyjścia do dyskusji o granicach wolności mediów i przyszłości demokracji.

Zarówno w powieść, jak i filmie, można odnaleźć wiele ważkich, aktualnych dziś tematów jak bezbronność wobec środków masowego przekazu czy mechanizmy eskalowania werbalnej i psychicznej przemocy. Jak współcześnie reagować na słowną agresję, jak też próby manipulacji? Jaką odpowiedzialność sprawują media za rzeczywistość społeczno-polityczną? Jak w czasach post-prawdy media mogą dbać o nastroje społeczne, zapewniając jakość i rzetelność informacji? Jak pielęgnować nonkonformizm oraz aktywnie zwalczać opresyjne wypowiedzi wobec dyskryminowanych grup? Odpowiedzi na te pytania poszukają zaproszeni do debaty goście, m.in.:

Magdalena Chrzczonowicz, sekretarz redakcji OKO.press
Joanna Grabarczyk, organizacja HejtStop
Jan Świerszcz, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Kampania Przeciw Homofobii
Moderacja: Roman Kurkiewicz, Collegium Civitas

Wstęp na debatę - bezpłatny, bilet na film - 10 zł, przedsprzedaż w Kinie Praha od 27.03.

Pokaz i debata debaty zorganizowane przez Fundacji im. Heinricha Bölla we współpracy z 23. Festiwalem Filmowym Wiosna Filmów jest elementem obchodów roku jubileuszowego z okazji setnej rocznicy urodzin jej patrona, noblisty Heinricha Bölla. Szczegółowe informacje można znaleźć w specjalnym dossier.


Informacje o filmie

"Utracona cześć Katarzyny Blum"
Czas trwania: 106 min
Język napisów: polski
Język audio: niemiecki
Kraj produkcji: Niemcy
Rok produkcji: 1975
Reżyseria: Volker Schlöndorff i Margarethe von Trotta przy współpracy Heinricha Bölla
Scenariusz: Volker Schlöndorff i Margarethe von Trotta
Obsada: Angela Winkler, Mario Adorf, Dieter Laser, Hannelore Hoger, Heinz Bennet i Jürgen Prochnow

Nagrody:
1975 MFF w San Sebastian - Nagroda Specjalna Katolickiego Biura Filmowego (OCIC)
1976 Niemiecka Nagroda Filmowa: Złote Taśmy Filmowe za zdjęcia i kreację aktorską

Akcja filmu rozgrywa się w okresie karnawału w nadreńskiej metropolii w połowie lat siedemdziesiątych. W Niemczech Zachodnich była to dekada terroryzmu. Bystra i wrażliwa gospodyni domowa Katarzyna Blum zakochuje się na przyjęciu karnawałowym w młodym przestępcy, uciekającym przed policją. Jej krótki związek ze ściganym mężczyzną przykuwa uwagę policji czyniąc z Katarzyny temat bezlitośnie wykorzystywany przez żądne sensacji brukowce. Kiedy funkcjonariusze próbują go aresztować, Katarzyna pomaga mężczyźnie w ucieczce. Ten „czyn“ stawia i ją w kręgu podejrzanych. Pewna wysoko nakładowa gazeta bulwarowa – przy współdziałaniu prokuratury i policji – rozpoczyna kampanię, w której życie Katarzyny przedstawiane jest w fałszywym świetle i poddawane manipulacji. Pozostawiona sama sobie, pozbawiona szans w starciu z prasową nagonką, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Film jest staranną adaptacją prozy niemieckiego noblisty Heinricha Bölla i echem w dyskusji na temat odbioru publicznego działalności grupy Baader-Meinhof.


To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę