Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Święto Konstytucji 3 Maja w Łazienkach Królewskich

Święto Konstytucji 3 Maja w Łazienkach Królewskich
📅 Data: środa, 03 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jeśli chcesz poczuć klimat XVIII-wiecznego życia, wziąć udział w dworskich grach i zabawach oraz obejrzeć barwne stroje i fryzury z epoki, przyjdź do Łazienek Królewskich. Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja na naszych gości czeka mnóstwo atrakcji.

Program, który przeniesie nas w II połowę XVIII w., Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wspólnie z Towarzystwem Stanisławowskim. Jego członkowie, występując w strojach z epoki, przybliżą nam codzienne życie sprzed ponad 200 lat. Zobaczymy, jak w tamtych czasach wyglądały spotkania towarzyskie, jak się bawiono, czesano i ubierano, a także jakimi akcesoriami się posługiwano.

10.00-17.00, DIORAMA - PRZEDSTAWIENIE TYPOWYCH DLA XVIII W. SPOTKAŃ, GIER I ZABAW DWORSKICH PRZY STAREJ KORDEGARDZIE I PODCHORĄŻÓWCE
Plenerowe pokazy będą trwały siedem godzin - można dołączyć w dowolnym momencie.
➡ Stół kawowy (przy Starej Kordegardzie) - prezentacja spotkania przy XVIII-wiecznym stole kawowym, z zachowaniem dbałości o detale zastawy i dekoracji stołowej, a także wyroby cukiernicze z czasów stanisławowskich.
➡ Stolik karciany (przy Starej Kordegardzie) - pokaz gry w karty przy przeznaczonym do tego celu stoliku.
➡ Piknik (trawnik przy Podchorążówce) - prezentacja zabaw na świeżym powietrzu, z udziałem dziećmi w wieku 3-13 lat, pod opieką guwernantki. Będą m.in. bańki mydlane, czytanie literatury, ciuiciubabka, nauka francuskiego i haftowania.
➡ Gra w krykieta (trawnik przy Podchorążówce) - prezentacja gry w krykieta z wykorzystaniem repliki sprzętu sportowego oraz stolika, przy którym gracze będą mogli odpocząć i zapisać wyniki gry.
➡ Wróżenie pogody z barometru (przy Starej Kordegardzie) - pokaz działania mechanizmu barometru Goethego, z użyciem repliki urządzenia skonstruowanego przez Torricellego w 1643 r.
➡ Stół z akcesoriami (przy Starej Kordegardzie), prezentacja przedmiotów codziennego użytku z XVIII w.

11.30-16.30, STARA ORANŻERIA, POKAZY FRYZUR I UBIORÓW, WYKŁADY

11.30, Pokaz "Pani w buduarze"
Ludwik Sudawski, mistrz kreacji i fryzjerstwa, zaprezentuje fryzurę XVIII-wiecznej damy, czyli uczesanie à la puff. Pokaz zostanie wzbogacony o elementy wyposażenia damskiego buduaru. Dodatkowo Anna Nurzyńska-Dziemska opowie o tym, jak dbała o siebie kobieta z czasów stanisławowskich.

13.30, Pokaz mody z II połowy XVIII w.

15.30-16.30, Wykłady Anny Nurzyńskiej-Dziemskiej i dr Angeli Sołtys

Anna Nurzyńska-Dziemska opowie o modzie II połowy XVIII w., jako zwierciadle społecznych i politycznych przemian we Francji. Człowiek Oświecenia, świadek historycznych wydarzeń, pragnął zajmować stanowisko w ważnych sprawach, a swoje zdanie manifestował nie tylko werbalnie. Jednym z ważniejszych narzędzi wyrażających poglądy stał się ubiór.

Dr Angela Sołtys podczas prelekcji "Król z narodem, naród z królem" opowie o polityce i politycznych aluzjach w polskiej modzie ostatnich lat I Rzeczypospolitej. Towarzyszyć jej będzie grupa dziewcząt z Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach, ubrana w suknie chemise à la reine.


W godz. 10.00-18.00, można będzie także zwiedzać bezpłatnie wszystkie obiekty Łazienek Królewskich, a w Pałacu na Wyspie oglądać kopię Księgi Konstytucji 3 Maja, wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Darmowy wstęp będzie obowiązywał także na wystawę jednego obrazu, na której zostanie wyeksponowane arcydzieło Angeliki Kauffmman, "Ariadna żegnająca Tezeusza".


Towarzystwo Stanisławowskie, założone w październiku 2016 r., to grupa rekonstrukcji historycznej, której celem jest waloryzacja kulturalnego i politycznego dorobku czasów stanisławowskich oraz europejskiego Oświecenia. Jak podkreślają jego członkowie, panowanie Stanisława Augusta (1764-1795), mimo że zakończone wymazaniem Polski z mapy Europy, jest dla nich ważną epoką, progiem nowoczesności, czasem wielkich nadziei i przemian, których kulminacją było uchwalenie Konstytucji 3 Maja

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci impreza spotkanie teatr wykład inne dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę