Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Co wy wiecie o Rosji?

Co wy wiecie o Rosji?
📅 Data: niedziela, 14 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga-Południe, Klubokawiarnia Kicia Kocia, al. Stanów Zjednoczonych 68 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie podróżniczo-literackie z Jackiem Mateckim, autorem książek "Co wy,..., wiecie o Rosji?!" i "Dramat numer trzy". Rosję przemierzył, będąc obywatelem polskim, jako… członek archangielskiej Polonii. Swoją kilkuletnią włóczęgę opisuje we wspomnianej pierwszej pozycji. Druga z książek to z kolei spojrzenie na Rosję z perspektywy małej miejscowości na Uralu, gdzie autor spędził ponad dwa miesiące zaszyty w... prowincjonalnym teatrze.

Jacek Matecki - zanim został pisarzem, zajmował się dziennikarstwem filmowym, teatrem, wydawał kwartalnik literacki, pracował dla innych jako „murzyn”, scenarzysta i drugi reżyser. Wszystko to (z wyjątkiem teatru) okazało się stratą czasu. Potem na lata zniknął w Rosji, którą przejechał wzdłuż i wszerz, postawił w niej cztery pomniki. Autor powieści Prawda to marny interes oraz reportażu Co wy, …, wiecie o Rosji?! o ludziach, miejscach i faktach, o których pojęcia nie mają nie tylko Polacy, ale również mieszkańcy Moskwy i Petersburga.

Opis książek:

Co wy, …, wiecie o Rosji?!
Od zaśnieżonych rozległych przestrzeni Kamczatki po pustynie Uzbekistanu, autor przemieszcza się po ogromnym rosyjskim terytorium, zwykle w bok od utartych szlaków, i swym czujnym reporterskim okiem ogląda kraj od środka. Nieważne, czy akurat odwiedza więzienie dla najcięższych przestępców zwane Białym Łabędziem, czy zagubioną w lasach mnisią pustelnię, trzy muzea poświęcone Josifowi Brodskiemu w mieście jego... zesłania czy zaułki Buchary - Matecki o każdym miejscu potrafi opowiedzieć fascynującą historię. Jego Rosja ma smak (fantastycznych, wielodaniowych posiłków albo chleba ze smalcem), zapach (kadzideł lub papierosów), a także twarz (ludzi z sercem na dłoni i zawodowych wyłudzaczy, artystów i zdegenerowanych alkoholików...). Jak pisze sam autor: Żaden ze mnie ekspert! Widziałem tylko to i owo. [...] Jedyne, co mogę, to zdać relację z kilku lat włóczęgi. Warto się powłóczyć razem z nim.

Dramat Numer Trzy
Minął rok od ukazania się głośnej książki Jacka Mateckiego Co Wy,…, wiecie o Rosji!? W tym oryginalnym reportażu, napisanym jak nikt przed nim, zdał raport z kilkuletniej włóczęgi od Kaliningradu po Kamczatkę, od Archangielska po pustynie Azji Środkowej. To miał być koniec wschodniej przygody, lecz ciągnie wilka do lasu… Wrócił i zaszył w dziwnym budynku na wschodnich stokach Uralu i przez ponad dwa miesiące z niego nie wchodził. Cóż może być takim miejscem, które jak soczewka skupia w sobie obraz wielkiego kraju? To teatr, Szanowni Państwo! Prowincjonalny teatr gdzie wystawiają Szekspira, bajki dla dzieci i coś, co podobne jest do sitkomu… Kto go tam wpuścił, aby brał udział w próbach, oglądał spektakle od kulis, bawił się na popremierowych bankietach, wyjazdach gościnnych, podsłuchiwał odprawy kierownictwa i balangował w garderobach? Poza tym wszystko o upadającym miasteczku na Uralu, o rosyjskiej cenzurze, robieniu historii na scenie, skandalu, którego nikt nie widział, reżyserze, który z miłości zepsuł własną inscenizację… To wszystko w najnowszej książce Jacka Mateckiego „Dramat Numer Trzy”.

Obie książki do nabycia na spotkaniu.
WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY :)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga-Południe lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱