Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zamieszkać w butelce. Nowa architektura i urbanistyka

Zamieszkać w butelce. Nowa architektura i urbanistyka
📅 Data: środa, 17 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Rembertów, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Nowa architektura i urbanistyka. Wykład dr. Igora Piotrowskiego z cyklu „Szklane domy”

wstęp wolny
sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)

Dyskusję poprowadzi prof. Andrzej Mencwel.

Wiek XX bywa nazywany wiekiem szkła w budownictwie, chociaż już w wieku XIX rozpoczęła się technologiczna rewolucja w jego wytwarzaniu (Pałac Kryształowy jest tu często podawany jako ważna cezura). Wraz ze stalą i betonem szkło uosabia niewątpliwie rewolucję materiałową nowoczesnej architektury, a jednocześnie jego semantyka opiera się na skojarzeniach ze sferą wanitatywną i utopijną. Chciałbym się zająć recepcją tej dwoistości w odniesieniu do architektury i urbanistyki polskiej (głównie, ale nie tylko warszawskiej), zwracając uwagę przede wszystkim na te idee i realizacje, które nawiązywały do wizji Stefana Żeromskiego lub w jej kontekście winny być rozpatrywane.

dr Igor Piotrowski — adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW, współzałożyciel Pracowni Studiów Miejskich w IKP (obecnie jej kierownik), interesuje się m.in. historią zmian przestrzeni Warszawy i ich kulturowymi reprezentacjami w tekstach i obrazach, kulturową stroną kartografii. Autor książek: Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii... (2007) oraz Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku (2012).Współredaktor tomów z serii Topo-Grafie poświęconych Warszawie Mirona Białoszewskiego, Leopolda Tyrmanda i Marka Hłaski. Publikował m.in. w „Dialogu”, „Kulturze Współczesnej”, „Res Publice”, „Tekstach Drugich”.

Prof. Andrzej Mencwel — krytyk, eseista, historyk literatury i kultury polskiej. Opublikował m.in. Przedwiośnie czy potop (1996), Etos lewicy (1990, 2009), Wyobraźnia antropologiczna (2006), Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX (2014).

Szklane domy to cykl wykładów wprowadzających w tematykę wystawy planowanej w 2018 roku, realizowanej przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki i Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Rembertów lub w kategoriach: wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama