Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wykład "Ilu Żydów żyło w powojennej Polsce?"

Wykład "Ilu Żydów żyło w powojennej Polsce?"

reklama
📅 Data: czwartek, 18 maja 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Mordechaja Anielewicza 6 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
W wykładzie zostaną przedstawione szacunkowe liczby Żydów polskich ocalałych z Zagłady oraz najważniejsze zjawisko, które ukształtowało społeczność żydowską w Polsce pod rządami komunistów: emigracja.

18 maja (czwartek), godz. 18:00, wstęp wolny

Cztery fale emigracji – po pogromie kieleckim, dwie w latach 50. oraz po Marcu ‘68 – zmniejszyły liczbę Żydów mieszkających w Polsce o blisko 90 procent, zmieniając gruntownie skład i charakter tej społeczności oraz jej życie kulturalne i społeczne.

Wykład wygłosi prof. Dariusz Stola – dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, członek zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW, badacz historii stosunków polsko-żydowskich, historii PRL i historii migracji międzynarodowych w XX wieku.

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.
Więcej informacji: polin.pl/powojnie

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę