Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Noc Muzeów w MPZ: wieczór z zespołem Guiding Lights

Noc Muzeów w MPZ: wieczór z zespołem Guiding Lights
📅 Data: sobota, 20 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Koncert Guiding Lights w MPZ. Po nim zapraszamy do zwiedzania wystawy Zofii Gramz "Skąd się biorą myśli", której towarzyszyć będzie ścieżka dźwiękowa ułożona przez muzyków. Nawiązując do metody pracy Gramz, przedstawią oni muzyczny zestaw, który zainspirował ich do skomponowania piosenek.

GUIDING LIGHTS: Joanna Świderska — bas, głos; Łukasz Ciszak — gitara, głos; Piotr Mączkowski — perkusja

Zespół powstał w listopadzie 2015 roku. „Początek Guiding Lights był inny, niż [...] w przypadku typowych zespołów, gdzie najpierw jest zespół, a potem piosenki — u nas ta kolejność była odwrócona — pracowaliśmy na w miarę dobrze dopracowanym materiale. Natomiast nowe kompozycje, które gramy teraz na koncertach, już w pełni są dziełem zespołu. Naszą motywacją wtedy i teraz jest granie dobrych, szybkich piosenek. Wszyscy jesteśmy fanami zespołów, które niekoniecznie były znane i sławne, ale miały dobre piosenki i właśnie za nie się je szanuje i pamięta” — tłumaczą muzycy.
Guiding Lights opisują swoją muzykę jako „primate punk” i motyw człekokształtnych przewija się przez ich twórczość już od jakiegoś czasu, co można zaobserwować nie tylko na przykładzie tytułów piosenek, ale również na okładce płyty New Ways to Feel Bad. „Małpy człekokształtne są prywatną obsesją gitarzysty i wokalisty Łukasza Ciszaka, który czytać uczył się na komiksach o Tytusie. Gdyby ta mania nie została w porę powstrzymana, to zespół nazywałby się Other Apes. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, w jak zły sposób traktuje się małpy człekokształtne, np na ginącą populację orangutanów lub laboratoryjne szympansy z New York Blood Center, porzucone na wyspie u wybrzeża Liberii — jeden z nich jest na naszej okładce. Co do »primate punk« i »chimpanzee violence« to takie nieśmieszne żarty z etykietek — można przykładowo interpretować je w taki sposób, że jest to punk/power violence grany przez człekokształtne. Tak naprawdę często określamy się jako »normcore« i »garage folk« — bo gdyby zabrać nam przestery, brzmielibyśmy jak antyfolkowe zespoły z początku lat 90. I mogłoby się wydawać, że każda piosenka to próba napisania Dear Catastrophe Waitress” — wyjaśniają sprawę członkowie Guiding Lights.
Większość melodii i tekstów do piosenek z New Ways to Feel Bad była gotowa jeszcze przed powstaniem zespołu, ale dopiero na próbach, kiedy Asia (bas, wokal) i Piotrek (perkusja) wnieśli swoje pomysły i umiejętności, piosenki zaczęły brzmieć, tak jak powinny — głośno i szybko. „Materiał ćwiczyliśmy intensywnie: zaczęliśmy próby w połowie listopada, a w kwietniu byliśmy już gotowi do nagrywania. Chcieliśmy, żeby całość brzmiała raczej szorstko i nie była »ulizana«, ale też żeby brud i niedoskonałości wynikały ze świadomej decyzji, a nie słabego nagrania” — mówi Łukasz.
(z materiałów prasowych Instant Classic)

wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę