Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Od Caligariego do Hitlera | Portier z Hotelu Atlantic

Od Caligariego do Hitlera | Portier z Hotelu Atlantic

reklama
📅 Data: poniedziałek, 22 maja 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
PROJEKCJE I WYKŁADY TOMASZA KOLANKIEWICZA:
Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła

PORTIER Z HOTELU ATLANTIC (1924)
reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
czas trwania: 1 godz. ''17

Starzejący się portier hotelowy (jedna z najważniejszych ról Emila Janningsa) czerpie całą swoją dumę z szykownej liberii, zapewniającej mu posłuch i szacunek w pracy i w biednej okolicy, w której mieszka. Kiedy dyrekcja postanawia przesunąć go na inne stanowisko, cały świat mężczyzny rozpada się. Film zwieńczony jednym z najbardziej autoironicznych i świadomie przewrotnych happy endów w historii kina. Wymyka się jasnym klasyfikacjom, zawiera zarówno elementy ekspresjonistyczne jak i kammerspielowe. Przejmujący obraz niemieckiego ślepego przywiązania do munduru i reprezentowanego przez niego autorytetu.

O cyklu:
Przegląd niemieckiego kina przedwojennego, prezentujący filmy z Republiki Weimarskiej – kraju, w którym rodził się nazizm i który wyniósł do władzy Adolfa Hitlera, a równocześnie królowała w nim sztuka na najwyższym światowym poziomie.
W ramach przeglądu prezentujemy szeroki przekrój prądów artystycznych w niemieckiej kinematografii w latach 1919-1933: od filmowego ekspresjonizmu, przez arcydzieła wyrosłego z niego i rozwijającego się równolegle kammerspielu, filmy górskie z Leni Riefenstahl, do wielkiego hitu kina dźwiękowego z Emilem Janingsem i będącą u progu wielkiej kariery Marleną Dietrich oraz ostatniego zrealizowanego w Republice filmu Fritza Langa, wstrzymanego przez nowe hitlerowskie władze.
Część z prezentowanych filmów przeszła do historii kina jako najważniejsze dzieła, część z nich zyskała status arcydzieł, można jednak patrzeć na nie za Siegfriedem Kracauerem, autorem przełomowej książki Od Caligariego do Hitlera, jako na emanację zbiorowej świadomości Niemców, jako wizjer, przez który wejrzeć możemy w duszę społeczeństwa w okresie dramatycznych przemian, społeczeństwa, z którego już za kilka lat miała wykluć się bestia.

WSTĘP WOLNY

Prowadzenie:
Tomasz Kolankiewicz – programista filmowy, współpracujący z telewizją i festiwalami filmowymi. Stara się przybliżać widzom od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich przeglądów szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów Piera Paola Pasoliniego, Fritza Langa, Vittora de Siki, Davida Lyncha oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni prowadzi sekcję poświęconą zapomnianemu kinu gatunkowemu z Polski.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę