Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Projekt Wisła - wokół badania dna rzeki

Projekt Wisła - wokół badania dna rzeki
📅 Data: sobota, 27 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na spacer z dr hab. Hubertem Kowalskim.

Wiosną 1906 roku warszawscy piaskarze dokonali sensacyjnego znaleziska. Podczas prac pogłębiających rzekę, na wysokości Cytadeli, w nurcie natrafiono na kilka rzeźb i wiele elementów dekoracji architektonicznej.

W czasie „połowu” piaskarze natrafili na szereg elementów, w tym na wspaniałego orła odkutego z marmuru. Niestety przy próbie jego wydobycia jedno ze skrzydeł się urwało, a rzeźba wpadła z powrotem w odmęty Wisły. Do poszukiwań nie udało się piaskarzom powrócić: po kilkudniowych zmaganiach władze carskie zabroniły dalszych nie tylko poszukiwań, ale jakichkolwiek prac na tym odcinku rzeki.

Wydobyte z Wisły elementy zostały złożone przy ulicy Bugaj. W tym miejscu oglądał je Władysław Korotyński, który na podstawie opisu z „Gościńca” Adama Jarzębskiego zestawił wyciągnięte „kamienie wiślane” z marmurami z Villa Regia (obecnie Pałac Kazimierzowski, siedziba rektoratu Uniwersytetu Warszawskiego). Wszystkie wydobyte marmury pochodziły ze zrabowanych podczas potopu rezydencji królewskich XVII-wiecznej Warszawy. Ich obecność w nurcie spowodowana była zatonięciem przeładowanych szkut transportujących zagrabione przedmioty w dół rzeki.

Od 2009 roku prowadzone są badania archeologiczne mające na celu wydobycie zatopionego transportu. Do dziś odzyskano ponad 20 ton marmurowych dekoracji rzeźbiarskich.

MIEJSCE ZBIÓRKI: RECEPCJA MUZEUM NAD WISŁĄ

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama