Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Caligariego do Hitlera | Metropolis

Od Caligariego do Hitlera | Metropolis
📅 Data: wtorek, 30 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PROJEKCJE I WYKŁADY TOMASZA KOLANKIEWICZA: Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła

30 maja, godz. 19.00

METROPOLIS (1925)
reż. Fritz Lang
czas trwania: 2 godz. 33'

Osadzona w dalekiej przyszłości historia wielkiego megalopolis, składającego się z bogatego górnego miasta oraz żywiącego go, niewolniczego dolnego miasta. Nieco naiwna historia miłosna wpisana w wyjaskrawiony do granic możliwości społeczny obraz nierówności klasowych. Młody syn (Gustav Fröhlich) właściciela fabryki (Alfred Abel), zakochuje się w pięknej mieszkance dolnego miasta (Brigitte Helm). Czy miłość zwycięży podziały? Jak skończy się wielki bunt w dolnym mieście? Chyba najbardziej znany niemiecki film przedwojenny prezentowany w pełnej wersji. Wielki tryumf reżyserski Fritza Langa i zarazem futurystyczne zwieńczenie jego nieformalnej trylogii niemieckiej od czasów starogermańskich przez współczesność do przyszłości.

O cyklu:

Przegląd niemieckiego kina przedwojennego, prezentujący filmy z Republiki Weimarskiej – kraju, w którym rodził się nazizm i który wyniósł do władzy Adolfa Hitlera, a równocześnie królowała w nim sztuka na najwyższym światowym poziomie.

W ramach przeglądu prezentujemy szeroki przekrój prądów artystycznych w niemieckiej kinematografii w latach 1919-1933: od filmowego ekspresjonizmu, przez arcydzieła wyrosłego z niego i rozwijającego się równolegle kammerspielu, filmy górskie z Leni Riefenstahl, do wielkiego hitu kina dźwiękowego z Emilem Janingsem i będącą u progu wielkiej kariery Marleną Dietrich oraz ostatniego zrealizowanego w Republice filmu Fritza Langa, wstrzymanego przez nowe hitlerowskie władze.

Część z prezentowanych filmów przeszła do historii kina jako najważniejsze dzieła, część z nich zyskała status arcydzieł, można jednak patrzeć na nie za Siegfriedem Kracauerem, autorem przełomowej książki Od Caligariego do Hitlera, jako na emanację zbiorowej świadomości Niemców, jako wizjer, przez który wejrzeć możemy w duszę społeczeństwa w okresie dramatycznych przemian, społeczeństwa, z którego już za kilka lat miała wykluć się bestia.

WSTĘP WOLNY

Prowadzenie:

Tomasz Kolankiewicz – programista filmowy, współpracujący z telewizją i festiwalami filmowymi. Stara się przybliżać widzom od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich przeglądów szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów Piera Paola Pasoliniego, Fritza Langa, Vittora de Siki, Davida Lyncha oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni prowadzi sekcję poświęconą zapomnianemu kinu gatunkowemu z Polski.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę