Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Socrealizm osiedla Praga II i cmentarz choleryczny

Socrealizm osiedla Praga II i cmentarz choleryczny
📅 Data: sobota, 27 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Praska Ferajna zaprasza na następującą wycieczkę:
27 maja (sobota), godz. 15:00
Socrealizm osiedla Praga II i cmentarz choleryczny

Osiedle Praga II uważane jest najczęściej za socrealistyczne i nazywane bywa „praskim MDMem”. Na wycieczce pokazane zostanie, co było tam wcześniej, jak zmieniały się koncepcje stylistyczne osiedla w trakcie jego budowy (w tym odchodzenie od socrealizmu), jakie nowinki techniczne tam zastosowano. Wspomniane zostanie też osławione więzienie które tam się znajdowało.
Było to osławione złą sławą, straszne, komunistyczne, praskie więzienie karno-śledcze nr III w Warszawie, tzw. „Toledo” lub „11 Listopada„, utworzone w 1944 roku na terenach koszar 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, wybudowanych jeszcze za czasów carskiej Rosji przy ul. Ratuszowej 11. Budynek już nie istnieje. Obecnie jest to posesja Namysłowska 6, czyli warszawska Nowa Praga. Początkowo, po II wojnie światowej, było to więzienie NKWD, a później więzienie Urzędu Bezpieczeństwa. Było to jedno z wielu miejsc osadzenia więźniów politycznych w Polsce Ludowej w latach 1944-1956. Przede wszystkim przeznaczone było dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych.
A na koniec – dla chcących podjąć różne rodzaje ryzyka –  wypad na cmentarz choleryczny. Ten ukryty cmentarz zakaźny to jedno z bardziej tajemniczych miejsc w Warszawie. Epidemia cholery nawiedziła obecną Pragę Północ w latach 1872-73. Zmarło wtedy blisko 500 osób. Ciała pochowano w specjalnie stworzonej nekropolii na obrzeżach miasta po to, by bakterie nie przedostawały się do skupisk ludzkich. Do cmentarza zlokalizowanego niedaleko warszawskiego Dworca Gdańskiego nie prowadzi żadna droga. Aby go odwiedzić – wskazane są solidne buty i długie spodnie.

Spotkanie: ul. Jagiellońska 50 (róg ul. Brechta)
Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski
Przybliżona trasa: Brechta, Skoczylasa, pl Hallera, Skoczylasa, Szanajcy, Dąbrowszczaków, Szymanowskiego, Namysłowska

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę