Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Targówek oczami "Wiecha"

Targówek oczami "Wiecha"

reklama
📅 Data: niedziela, 04 czerwca 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Targówek
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
„Homer warszawskiej ulicy”, „Wiech” - jak był nazywany Stefan Wiechecki, urodził się 10 sierpnia 1896 w Warszawie. W roku 1916 wstąpił do I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, by już dwa lata później wrócić do cywila. Swą artystyczną karierę rozpoczął od występów na deskach warszawskich teatrów. Był autorem popularnych felietonów pisanych gwarą warszawską, przedstawiających w satyrycznym świetle mieszkańców Warszawy, a po II wojnie światowej i zagładzie miasta - mieszkańców warszawskiej dzielnicy Targówek. To tu mieszkali jego główni bohaterowie: Teofil Piecyk, szwagier Piekutoszczak, Walery Wątróbka. To na Targówku dzieje się większość sytuacji opisanych w powojennych felietonach Wiecha - łącznie z tą, gdy mieszkańcy dawnego Targówka zaczynają się przeprowadzać do nowo wybudowanych bloków.

Kolejna wakacyjna wędrówka po dzielnicy będzie okazją do bliższego poznania powojennej historii Targówka i losów ludzi ówcześnie tu mieszkających. Poprzez zapisany przez Wiecha warszawską gwarą satyryczny obraz życia miasta, poznamy radości i smutki, związane z zachodzącymi w państwie, stolicy i dzielnicy przemianami społecznymi. W trakcie spaceru odwiedzimy m.in. Skwer Stefana Wiecheckiego-Wiecha, powstały w miejscu Placu Horodelskiego typowego dla warszawskich przedmieść.

Start: ul. św. Wincentego (róg ul. Kołowej)

Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy” jest współfinansowany ze środków Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę