Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa sztuki zapatystowskiej

Wystawa sztuki zapatystowskiej
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 2 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 4 czerwca 2017

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Cafe Kryzys, ul. Wilcza 30 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na wystawę sztuki zapatystowskiej,która przyjechała do nas prosto z Meksyku i pojawi się w Cafe Kryzys juz w pierwszy weekend czerwca. Wystawa ropocznie się w piątek,a eksponaty będzie można oglądać do niedzieli. Niektóre z prac będzie można również nabyć (!)

Wystawie będzie towarzyć projekcja filmu "Zapatistas: Crónica de una Rebelión" (język hiszpański z angielskimi napisami) - NIEDZIELA, 4 CZERWCA, GODZ. 20:15. Słowo wstępu o sztuce zapatystów: Ola Synowiec, Mexico Magico Blog. Możliwość zakupu prac.

W 23 lata po zbrojnym powstaniu Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (EZLN) kontynuuje swoją walkę pokojowo. W pięciu autonomiach, zwanych caracolami, stara się budować lepszy świat od podstaw. Angażuje się w działania Narodowego Kongresu Ludów Rdzennych (Congreso Nacional Indígena), wspólnie z którym postanowiła wystawić indiańską kandydatkę w wyborach prezydenckich w 2018 roku. Co roku zapatyści organizują konferencję naukową, a od zeszłego roku - także międzynarodowy festiwal sztuki CompArte. Sztuka jest dla nich jedną z form walki o lepsze jutro i jest ważną częścią ich codziennego życia.

Zapatyści są indiańskim ruchem społecznym ze stanu Chiapas - najbiedniejszego regionu w całym Meksyku. Od czasu powstania, które wybuchło 1 stycznia 1994 roku, ich postulaty się nie zmieniły - wciąż domagają się powszechnego dostępu do ziemi, pracy, jedzenia, zdrowia, edukacji, godnego mieszkania, niezależności, demokracji, wolności, sprawiedliwości i pokoju. Uważają, że wiele postanowień konstytucji z 1917 roku, uchwalonej na fali rewolucji meksykańskiej, do dziś nie zostało spełnionych. Dlatego nazwali się zapatystami - by kontynuować walkę jednego z przywódców rewolucyjnych - Emiliana Zapaty.

Wystawa prezentuje sztukę zapatystów - Indian Tseltal z caracolu La Garrucha. Towarzyszą jej także reprodukcje obrazów Beatriz Aurory - chilijskiej artystki, która od ponad 20 lat poprzez swoją sztukę wspiera sprawę zapatystów. Samych zapatystów niezwykle ucieszyła wieść, że ich sztuka będzie oglądana w Polsce. Proszą o przekazanie im zdjęć z wystawy, a także pisemnych opinii na jej temat. W towarzyszącej wystawie księdze pamiątkowej będzie można napisać wiadomość dla zapatystów. Księga wraz ze zdjęciami zostanie im następnie przekazana. Oni sami zaś wspomnieli, że chętnie namalowaliby obraz specjalnie dla warszawskiego skłotu Syrena!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧