Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Fizyka w Ogrodzie /spotkania/ vol. 2

Fizyka w Ogrodzie /spotkania/ vol. 2

reklama
📅 Data: czwartek, 08 czerwca 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, OGRÓD Powszechny, ul. Zamoyskiego 20 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Rzadko kto zadaje pytanie "co to jest masa", albowiem jest to jedna z bardziej "namacalnych" cech obiektów fizycznych. Niemniej odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, zaś dostarcza jej dopiero mikroskopowa, a zatem kwantowa, teoria cząstek elementarnych. By wyjaśnić, czym jest masa, dr hab. Krzysztof Turzyński opowie, czym jest cząstka elementarna, co to jest Model Standardowy i co to znaczy "bozon". W ten sposób dojdziemy do bozonu Higgsa, czyli "boskiej cząstki" nadającej innym masę, której istnienie zapostulowano w latach 60-tych, potwierdzono doświadczalnie w Wielkim Zderzaczu Hadronów (Larga Hadron Collider - LHC) w roku 2012, a od tego czasu intensywnie bada się jej własności.

dr hab. Krzysztof Turzyński po uzyskaniu tytułu doktora na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odbył staż na University of Michigan w Ann Arbor (USA). Po powrocie do Polski prowadzi badania nad ciekawymi i nieco niestandardowymi modelami opisującymi historię Wszechświata.

Od 25 maja w co drugi czwartek zapraszamy na nowy cykl spotkań „Fizyka w Ogrodzie Powszechnym”, który poprowadzi Jan Chwedeńczuk. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, naukowcami i pracownikami Wydziału Fizyki UW, przyjrzymy się współczesnej wiedzy o fizyce w skali mikro i makro - bozon Higgsa, kondensat polarytonowy, fale grawitacyjne czy grupy kwantowe wytłumaczymy prostym i przystępnym językiem. Przedstawimy zarys teorii oraz metod empirycznych, jakimi posługują się badacze w swoich dociekaniach. Opowiemy, jak wyglądała droga do najważniejszych odkryć ostatnich lat oraz zastanowimy się nad ich możliwymi konsekwencjami.

Prowadzący:
dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę