Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

O czym szumią drzewa? Gucin i Skarpa Ursynowska

O czym szumią drzewa? Gucin i Skarpa Ursynowska

reklama
📅 Data: sobota, 10 czerwca 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Na pograniczu Ursynowa i Mokotowa, nieopodal kościoła św. Katarzyny na Służewie znajduje się jedno z najbardziej urokliwych, choć nieco zapomnianych już przez mieszkańców Ursynowa i Warszawy miejsc – dawny Gucin Gaj z Księżym Stawem. Jego znana historia rozpoczyna się od pierwszej połowy XVIII wieku, gdy teren ten był w posiadaniu wojewodziny Marii Zofii Denhoffowej. W 1799 r. formalnym właścicielem dóbr wilanowskich, w tym dużej części dzisiejszego Ursynowa, stał się Stanisław Kostka Potocki. W latach 1817-1821 urządził rezydencję nazwaną Gucinem na część swego wnuka Augusta, nazywanego przez bliskich „Guciem”. Ponieważ Potocki był związany z ruchem wolnomularskim, to już za jego życia rezydencja zyskała aurę tajemniczości. Za sprawą wdowy po Potockim – Aleksandry z Lubomirskich Potockiej nastąpił największy rozkwit Gucina - posadzono tu niemal 300 drzew oraz wzniesiono liczne pomniki upamiętniające zasługi braci Potockich.

W trakcie sobotniej wędrówki wspomnimy nieco już zapomniane czasy świetności Gucin Gaju; przybliżymy postać Stanisława Kostki Potockiego czy poznamy współczesne koncepcje na zagospodarowanie tego terenu.

Spotkanie na skrzyżowaniu al. Wilanowskiej z Doliną Służewiecką (przystanek ZTM w stronę Wilanowa).

Realizowany od kilku lat na Ursynowie cykl spacerów pn. Od pałacyków na skarpie po wielką płytę ! to projekt fundacji „Hereditas”, która na organizację tego przedsięwzięcia również w 2017 r. otrzymała dotację celową z budżetu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę