Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Co, jak i dlaczego nazywa się na Ursynowie?

Co, jak i dlaczego nazywa się na Ursynowie?
📅 Data: poniedziałek, 26 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów, Ursynoteka Muzeum, ul. Barwna 8 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Choć bywalcy spacerów po Ursynowie na pewno wiedzą skąd wzięła się nazwa naszej dzielnicy, to warto przypomnieć, że Julian Ursyn Niemcewicz - autor m.in. „Powrotu posła”, wykupując w roku 1822 majątek „Roskosz”, zmienił jego nazwę właśnie na Ursynów.

Na terenie dzisiejszej dzielnicy, zgodnie z Miejskim Systemem Informacji, można wyróżnić łącznie 360 nazw ulic, rond czy placów. Niektóre z nich, jak choćby aleja Komisji Edukacji Narodowej czy ulica Nowoursynowska na stałe wpisały się w miejski krajobraz dzielnicy – rozpoznawalne przez warszawiaków, a nawet turystów, stanowią ważne arterie miasta. Inne – jak choćby ul. Karczunkowska, Meander, czy związane z naturą ulice: Bekasów, Pustułeczki, Mysikrólika, Kraski i Gżegżółki, wzbudzają powszechne zainteresowanie, i tym samym chęć poznania ich etymologii.

Poniedziałkowa prelekcja będzie traktować właśnie o ursynowskim nazewnictwie. Podczas spotkania zaznajomimy się m.in. z pochodzeniem i znaczeniem nazw ursynowskich ulic, skwerów, parków, czy osiedli. Opowiemy także o ważnych i sławnych postaciach patronujących ulicom, poznamy związane z danymi miejscami historie i wydarzenia, rzutujące na ich obecną nazwę.

Realizowany od kilku lat na Ursynowie cykl spacerów (a w tym roku także prelekcji) pn. Od pałacyków na skarpie po wielką płytę ! to projekt fundacji „Hereditas”, która na organizację tego przedsięwzięcia również w 2017 r. otrzymała dotację celową z budżetu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ursynów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧