Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła | Pokaz filmu Testament doktora Mabuse

Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła | Pokaz filmu Testament doktora Mabuse
📅 Data: poniedziałek, 26 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PROJEKCJE I WYKŁADY TOMASZA KOLANKIEWICZA: Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła

26 czerwca, godz. 19.00

TESTAMENT DOKTORA MABUSE (1933)
reżyseria: Fritz Lang
czas trwania: 2 godz. 02\'\'

Kontynuacja zrealizowanego dziesięć lat wcześniej filmu o geniuszu zbrodni. Schwytany przez policję, demoniczny doktor (Rudolf Klein-Rogge) zostaje osadzony w domu dla obłąkanych, gdzie spisuje swój kryminalny testament.

Jak udaje mu się odbudować gangsterskie imperium zza krat? Czy inspektorowi Lohmannowi (Otto Wernicke), będącemu jedną nogą na emeryturze, uda się rozwikłać zagadkę i pokrzyżować plany organizacji terrorystycznej? Ostatni film Fritza Langa zrealizowany w przedwojennych Niemczech. Dzieło zostało wstrzymane przez hitlerowskie władze.

Na projekcję i wykład zapraszamy do Świetlicy Nowego Teatru.

WSTĘP WOLNY

O cyklu:
Przegląd niemieckiego kina przedwojennego, prezentujący filmy z Republiki Weimarskiej – kraju, w którym rodził się nazizm i który wyniósł do władzy Adolfa Hitlera, a równocześnie królowała w nim sztuka na najwyższym światowym poziomie.
W ramach przeglądu prezentujemy szeroki przekrój prądów artystycznych w niemieckiej kinematografii w latach 1919-1933: od filmowego ekspresjonizmu, przez arcydzieła wyrosłego z niego i rozwijającego się równolegle kammerspielu, filmy górskie z Leni Riefenstahl, do wielkiego hitu kina dźwiękowego z Emilem Janingsem i będącą u progu wielkiej kariery Marleną Dietrich oraz ostatniego zrealizowanego w Republice filmu Fritza Langa, wstrzymanego przez nowe hitlerowskie władze.
Część z prezentowanych filmów przeszła do historii kina jako najważniejsze dzieła, część z nich zyskała status arcydzieł, można jednak patrzeć na nie za Siegfriedem Kracauerem, autorem przełomowej książki Od Caligariego do Hitlera, jako na emanację zbiorowej świadomości Niemców, jako wizjer, przez który wejrzeć możemy w duszę społeczeństwa w okresie dramatycznych przemian, społeczeństwa, z którego już za kilka lat miała wykluć się bestia.

Prowadzenie:
Tomasz Kolankiewicz – programista filmowy, współpracujący z telewizją i festiwalami filmowymi. Stara się przybliżać widzom od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich przeglądów szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów Piera Paola Pasoliniego, Fritza Langa, Vittora de Siki, Davida Lyncha oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni prowadzi sekcję poświęconą zapomnianemu kinu gatunkowemu z Polski.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama