Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Skąd się biorą potwory i jak je badamy?

Skąd się biorą potwory i jak je badamy?
📅 Data: środa, 28 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, empik, Marszałkowska 116/122 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Monstra, potwory, dziwolągi, bestie, mutanty, stwory fantastyczne – powołane do życia przez ludzką wyobraźnię i obecne w wielu tekstach kultury, od dawna budzą żywe zainteresowanie badaczy. Co oznacza obecność monstrów w dziejach kultury i co ona mówi o nas samych, naszej egzystencji i ludzkiej kondycji? Jak należy badać to zjawisko kulturowe? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas kolejnego spotkania z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku”, które poprowadzi dr Anna Warso.

Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: link

MONSTRUM – ODBICIE LUDZKICH LĘKÓW?
Monstrum – to słowo określające istotę o wyglądzie budzącym obrzydzenie lub strach. Wywodzi się od łacińskiego słowa monstrare (ten sam źródłosłów ma słowo monstrancja), które oznacza „pokazywać”. I rzeczywiście, badania nad potworami pojawiającymi się w tekstach kultury i literatury mają pokazać, co tak naprawdę oznacza ich obecność. Zazwyczaj odsłaniają one rozterki ludzkiej egzystencji w konkretnym momencie i kontekście społeczno-historycznym. Jeśli opowiadanie historii jest sposobem porządkowania i oswajania rzeczywistości, opowieści o potworach zawsze wskazywać będą na pewien moment wrzenia, kryzys porządku, nadejście zmiany. Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej temu, co mówią i pokazują niektóre monstrualne ciała.

PRELEGENTKA
dr Anna Warso – absolwentka Instytutu Anglistyki UW (mgr, dr) oraz Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW (mgr, języki: niemiecki, angielski), adiunkt i koordynator ds. specjalizacji tłumaczeniowej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu SWPS, członek Rady Programowej ds. Kształcenia Podyplomowego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi najczęściej kursy i warsztaty poświęcone kulturowym aspektom przekładu oraz seminaria literaturoznawcze i przekładoznawcze, współpracuje jako tłumacz z Instytutem Badań Literackich PAN, jej przekłady publikowały m.in. Literatura na Świecie, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Kultura Gniewu i in.

TERMIN I MIEJSCE
28 czerwca 2017 r., godz. 18.00
empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122 00-017 Warszawa

Zapraszamy! :)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧