Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

DANI GAL - projekcja filmów i spotkanie z artystą

DANI GAL - projekcja filmów i spotkanie z artystą
📅 Data: środa, 12 marca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, CSW, Zamek Ujazdowski - KINO.LAB (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


DANI GAL
projekcja filmów i spotkanie z artystą (45 min.)
po projekcji spotkanie z artystą poprowadzi Katarzyna Bojarska

Prezentacja towarzysząca wystawie "CZAS PRZYSZŁY DOKONANY. Współczesna sztuka z Niemiec"
filmy z polskimi napisami
dyskusja w jęz. angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na jęz. polski
wstęp wolny


Dani Gal jest autorem filmów, minimalistycznych instalacji multimedialnych, kolaży i rzeźb dźwiękowych. W swoich pracach wykorzystuje jako materiał wyjściowy dokumenty historyczne, które poddaje manipulacji lub artystycznej rekonstrukcji. W centrum jego zainteresowań znajduje się historia, sposoby i mechanizmy jej zapisywania i dokumentowania, a więc zagadnienia wyboru i wykluczenia oraz pamięci i interpretacji. Jedną z jego centralnych prac jest "Historical Record Archive", zbiór publicznych przemówień, programów radiowych, wywiadów, które zostały zarejestrowane na płytach winylowych.

"Nacht und Nebel' (Noc i mgła), Niemcy 2011, 22’
Zamówienie na 54. Biennale w Wenecji, ILLUMInations, kuratorzy Bice Curiger i Giovanni Carmine.
Fikcyjna rekonstrukcja akcji, na podstawie rozmowy Dani Gala z Michaelem Goldmanem, który przeżył holocaust i był jednym z policjantów uczestniczących w utajnionej misji rozsypania nad Morzem Śródziemnym prochów zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna, straconego w wyniku procesu w Jerozolimie w 1962 roku. Pod osłoną mglistej nocy grupa policjantów przewozi łodzią skremowane szczątki wsypane do bańki na mleko. "Noc i mgła" to również kryptonim tajnej operacji Hitlera eliminacji członków opozycji antynazistowskiej oraz tytuł dokumentalnego filmu Alaina Resnais z 1955 r. o obozie Auschwitz-Birkenau.

"Wie aus der Ferne" (Jakby z oddali), Niemcy / Austria 2013, 27’
Koprodukcja: Jewish Museum w Nowym Jorku, Kunsthalle St. Gallen, Galerii Freymond-Guth Fine Arts w Zurychu, Medienboard Berlin Brandenburg, Ostrovsky Family Fund, Artis Contemporary, Kunstraum Innsbruck.
Film prezentowany na Berlinale Forum Expanded 2014.
W materiale stylizowanym na historyczną rekonstrukcję Gal pokazuje spotkanie Szymona Wiesenthala, słynnego łowcy nazistów i Alberta Speera, głównego architekta Trzeciej Rzeszy. Speer, po 20 latach kary więzienia, usiłował wybielić swoje nazwisko pisząc apologetyczną biografię i zawierając znajomość z Wiesenthalem. Niecodzienny związek obu postaci został ukazany na bazie ich listów i biografii Wiesenthala oraz na tle tekstu Ludwiga Wittgensteina o obrazach pamięci, ich związku z dyskursem na temat pamięci holocaustu i ich reprezentacji w filmie.

Dani Gal (ur. 1975, Jerozolima, Izrael) – mieszka i pracuje w Berlinie. Studiował w Instytucie Avni w Tel Awiwie, w Akademii Sztuk i Dizajnu Bezaleel w Jerozolimie, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych Städelschule w Frankfurcie n. Menem. Laureat m.in. Nagrody ars viva w Berlinie, Nagrody Villa Romana w Florencji. Liczne prezentacje m.in. New Museum w Nowym Jorku i Kunsthaus w Zurychu (2012), Biennale w Wenecji (2011), Biennale w Stambule (2011), Berlinale Forum Expande (2011, 2014), MAK Wiedeń (2011), W139 Amsterdam (2010), Art Basel Statements (2010), Pecci Museo Prato (2009), Deutsche Guggenheim Berlin (2008).

Katarzyna Bojarska – adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN; badaczka kultury, krytyczka, tłumaczka. Zajmuje się porównawczą analizą współczesnej literatury, sztuki i teorii w kontekście reprezentacji i krytycznej recepcji przeszłości.


Do 21 kwietnia 2014 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać prace znaczących artystów, tworzących współczesną niemiecką scenę artystyczną. W ramach wystawy "Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec" kuratorzy Angelika Stepken i Philipp Ziegler zgrupowali prace szesnastu artystów – przedstawicieli młodszego i średniego pokolenia – tworzących głównie w Berlinie, ale pochodzących nie tylko z Niemiec, ale także Francji, Norwegii, Grecji, Wietnamu czy Meksyku.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę