Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

BNNT + Ukryte Zalety Systemu • Lado w Mieście 2017 vol.1

BNNT + Ukryte Zalety Systemu • Lado w Mieście 2017 vol.1
📅 Data: czwartek, 6 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Zabaw, bulwar B. Grzymały-Siedleckiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Tegoroczną odsłonę festiwalu Lado w Mieście rozpoczynamy z grubej rury – z materiałem z nadchodzącej płyty pojawi się u nas duet BNNT, a następnie scenę przejmie trio U Z S - Ukryte Zalety Systemu!

☛ BNNT nie jest regularnym zespołem muzycznym – to tworzona przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda grupa artystyczna, która swoją aktywność uprawia gdzieś pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą. Ich pierwsze występy stanowiły dźwiękowe ataki przeprowadzane z platformy nagle pojawiającego się busa (SoundBombing) i miały na celu konfrontowanie (często przypadkowego) odbiorcy z niespodziewaną treścią.

Druga, długo wyczekiwana płyta BNNT pt. MULTIVERSE (wyd. Instant Classic), powstawała w oparciu o podobne założenia. Nowe utwory „sprawdzane” były na uczestnikach festiwali zorientowanych na muzykę post-taneczną, a powstawały w oparciu o wielogodzinne improwizacje w m.in. w muzeach i galeriach. Doświadczenia skupione na minimalnej aktywności muzyków budujących przestrzenne, otwarte kompozycje o dronowym charakterze – wzbogacone o puls i prostą wręcz plemienną rytmikę rodem ze scen klubowych – tworzą nową jakość w twórczości duetu, znacząco odmienną od poprzedniego noise-rockowego albumu.

Nowy materiał, wzbogacony gościnnym udziałem Stine Janvin Motland i Matsa Gustafssona, przecina kilka gatunków muzycznych i zabiera odbiorcę na kosmiczną wycieczkę po tytułowych światach równoległych. Większość tytułów utworów z płyty, zaczerpniętych z tekstów Emila Ciorana, boleśnie zderza owo multiwersum ze skupieniem na samotności jednostki. Ta kontrastowa skala pojmowania świata ma swoje uzasadnienie w podejściu duetu do tworzenia muzyki, w którym podstawowy zestaw perkusyjny i barytonowy pocisk strunowy operują najprostszymi środkami, jednocześnie starając się uzyskać złożone tekstury. Szczególnie mięsista i skondensowana gra perkusji zaskakuje swoją polirytmiczną taneczną energią, której puls podbija niski rejestr gitaro-pocisku. Całość – dzięki zatopieniu w przestrzeni pogłosów i przydźwięków oraz udziałowi gości – ukazuje nowe szamańskie oblicze tego eksperymentalnego duetu.

☛ Drugim składem, który zagra pierwszy czwartek lipca na Placu Zabaw, będą Ukryte Zalety Systemu.

Muzyka UZS stanowi syntezę estetyki postpunkowej, zimno- i nowofalowej. Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas i despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80. Znajdziecie tu odniesienia zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów z labelu Stilon Gorzów – zwłaszcza dzięki polskojęzycznym tekstom, w równej mierze krytyczno-refleksyjnym, co humorystycznym, w oszczędnych i niedopowiedzianych obrazach komentującym rzeczywistość społeczną.

Zespół powstał w połowie 2013. Debiutancki album (LP + CD) ukazał się w lutym 2015 nakładem Anteny Krzyku. Ukryte Zalety Systemu mają za sobą także świetnie przyjęty koncert na OFF Festiwalu i sesję video dla KEXP - prestiżowej rozgłośni radiowej z Seattle. Obecnie intensywnie pracują nad nowym materiałem, który ukaże się najprawdopodobniej w przyszłym roku.

„(…) rasowo zacietrzewiony, gniewny post-punk, zagrany z silnym rytmem i niemal studyjną precyzją.” - Mateusz Kazula (VICE)
„Mistrzowie punk-funku z reaktywowanego Gang of Four, którzy kilka lat temu dali na OFF-ie rozczarowujący koncert, powinni posłuchać UZS - może wtedy postanowiliby się wreszcie rozwiązać.” - Jędrzej Słodkowski (Gazeta Wyborcza)
„(...) jak to dobrze, że polski post-punk zrzuca z siebie płaszcz Siekiery. Że to wszystko nie brzmi już jak Nowa Aleksandria i w wokalach nie ma na przykład tego charakterystycznego wypluwania z siebie pojedynczych słów. Debiut UZS jest kompletnie unikatowy (...)” Igor Prusakowski (M/I kwartalnik muzyczny)

„Obcy” (Oficjalne video) link
Sesja dla KEXP link
koncert w Barcelonie: link

-----

Z największą przyjemnością zapraszamy na ósmą edycję festiwalu Lado w Mieście!

Lado w Mieście to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Stowarzyszenie Plan B we współpracy z niezależną wytwórnią Lado ABC. Cykl rozpoczął żywot w 2010 jako tygodniowy showcase artystów z w/w labelu, ale z każdą kolejną odsłoną oddalał się od swojego źródła, przeistaczając się w platformę promocji mniej znanych artystów lokalnych i zagranicznych, pochodzących z przeróżnych środowisk i tworzących muzykę z całego spektrum gatunkowego. Od swojej drugiej edycji w 2011, Lado w Mieście organizowane jest przez Stowarzyszenie Plan B jako inkluzywny, letni festiwal na otwartym powietrzu.

W 2017 – już po raz trzeci – wakacyjne czwartkowe wieczory spędzimy na Placu Zabaw, oglądając koncerty przeróżnych wykonawców z Warszawy i reszty świata. Znajdą się wśród nich m.in. Mazut, New Cage, Dick4Dick, Nagrobki, Trupa Trupa, Enchanted Hunters czy Kaitlyn Aurelia Smith.

Lado w Mieście 2017 rozpocznie się 6. lipca, a skończy, hucznie, 7. września.

Lado w Mieście 2017 vol. 1 • czwartek 6.07 • 20:00
Plac Zabaw nad Wisłą

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧