Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Plenerowe Warsztaty Weekendowe w Centrum Nauki Kopernik

Plenerowe Warsztaty Weekendowe w Centrum Nauki Kopernik
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 8 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 9 lipca 2017

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Chcecie uczestniczyć w misji (poza)ziemskiej? Pomożemy się Wam do niej przygotować. Zielony teren wokół Centrum Nauki Kopernik przekształcimy latem w stację badawczą. Będziemy pogłębiać wiedzę o Ziemi, by potem móc badać Kosmos. Od 1 lipca do 20 sierpnia spotykamy się w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 12.00-19.00. Co tydzień czekają nas nowe naukowe wyzwania. Odnotujecie je w Dzienniku badacza. My postawimy stempel.

Dodatkowo zapraszamy na „Rozmowy pod kasztanem” – kameralne spotkania dla dorosłych z naukowcami ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki. Tylko w soboty od 16.00 do 18.00 pod kasztanowcem, na leżakach.

Na warsztaty zapraszamy głównie rodziny z dziećmi do 14. roku życia, wstęp dla wszystkich do wyczerpania miejsc lub materiałów.
Nie wymagamy zapisów. Wstęp wolny

Miejsce: Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
W razie deszczu warsztaty przenoszone są do budynku


Program warsztatów:

[1-2 lipca]
Czy na innych planetach istnieje życie?
W warsztacie paleontologa dowiemy się, jak odkryć ślady dawnego życia na Ziemi. Będziemy identyfikować skamieniałości. Dowiemy się czym się różni trylobit od amonitu. Poszukamy ich na terenie parku i wykonamy własne. Pod mikroskopem ze smartfona będziemy mogli obejrzeć organizmy wodne zamieszkujące starorzecze Wisły.
Prowadzenie: Paulina Kurek

Ponadto: Warsztat „Życie z wody”

[8-9 lipca]
Zanim wylądujemy na skalistym Marsie lub Księżycu, zajrzymy do pracowni geologa, który podpowie nam jak badać i rozpoznawać skały. Znajdziemy tam odpowiedzi na różne pytania. Ile warstw ma Ziemia i skąd o tym wiemy? Czy możemy dowiercić się do jądra Ziemi? Czy skorupa ziemska jest wszędzie taka sama? Czy wszystkie skały powstają w wulkanach? Jak nazywamy skałę z muszli? Dlaczego kwarc może mieć różne kolory? Co łączy, a co dzieli grafit i diament?
Stworzymy własne modele Ziemi oraz zrobimy buchający lawą wulkan. Podpowiemy też jaką skałę wykorzystano w podeście pomnika Warszawskiej Syrenki oraz na stacji Centrum Nauki Kopernik.
Prowadzenie: Anna Puchta i Anna Macioch.

Ponadto: Warsztat „Życie z wody”

[15–16 lipca]
Po eksploracji ziemskiej skorupy, czas na badanie gęstej atmosfery Ziemi, w której zachodzi wiele skomplikowanych zjawisk. My skupimy się na robieniu „nie-pogody”. Będziemy eksperymentować z tworzeniem chmur w butelce, wywoływaniem deszczu czy badaniem tornada w słoiku.
Prowadzenie: Paulina Kurek

Ponadto: Warsztat „Życie z wody”

[22–23 lipca]
Za pomocą prostych doświadczeń będziemy badać różne zjawiska magnetyzmu..
Poszukamy odpowiedzi na różne pytania: Jak działa kompas? Dlaczego zawsze wskazuje północ? Jak zobaczyć pole magnetyczne? Co to ma z tym wspólnego jądro Ziemi?
Czym właściwie jest magnetyzm? Dlaczego magnesy przyciągają tylko niektóre materiały? Co to są ferromagnetyki? Jak można wykorzystać ferrofluidy?
Jak silne jest oddziaływanie magnetyczne? Na czym polega równowaga sił? O czym mówi pierwsza zasada dynamiki Newtona?
Zbudujemy też własny tor wyścigowy, na którym ścigać się będą pojazdy napędzane przez indukcję elektromagnetyczną z tymi napędzanymi energią mechaniczną.
Na koniec skonstruujemy własne elektromagnesy.
Prowadzenie: Aleksander Milewski, Julia Starońska

[29-30 lipca]
W ten weekend będziemy często spoglądać w niebo. Liczymy na słoneczną pogodę, bo może uda nam się obejrzeć Słońce przez specjalny teleskop? Jeśli nie, to stworzymy proste spektroskopy do obserwacji widma światła. Odkryjemy też nowe gwiezdne konstelacje i nadamy im nazwy. Stworzymy obrotową mapę nieba.
Prowadzenie: Joanna Bogdanowicz

Ponadto: Warsztat „Misja łazika marsjańskiego”

[5–6 sierpnia]
Zebraliśmy już odpowiednią wiedzę, by móc wyruszyć w Kosmos. Przed nami konstruowanie różnego rodzaju rakiet. W warsztacie kosmicznego inżyniera dowiesz się o ciśnieniu, spalaniu, technikach rakietowych, a nawet o technologii kosmicznej. Sami sprawdźcie jak daleko polecą rakiety na paliwo z sody oczyszczonej i octu lub te napędzane na lakier do włosów.
Prowadzenie: Joanna Wądołowska

Ponadto: Warsztat „Misja łazika marsjańskiego

[12-13 sierpnia]
Uff… lądujemy. Dookoła nas księżycowy krajobraz. Z czego zbudowany jest srebrny glob? Dlaczego jest pełen kraterów? Co to jest regolit? Będziemy tworzyć modele Księżyca, badać formowanie się jego powierzchni, a także identyfikować meteoryty.
Prowadzenie: Paulina Kurek

Ponadto: Warsztat „Misja łazika marsjańskiego”

[19-20 sierpnia]
Ostatni przystanek – Mars.
Hottah, Adirondack, N165, Jake Matijavic, Esperance, Goulburn i Link – brzmi dziwnie? Tak nazywają się skały odkryte na Marsie. My poznamy ich ziemskie odpowiedniki. Będziemy badać i opisywać próbki skał oraz dochodzić, jak mogły powstać na czerwonej planecie.
Prowadzenie: Tomasz Bieńko

Ponadto: Warsztat „Misja łazika marsjańskiego”


Więcej szczegółów: link
Wyłączny Partner Plenerowych Warsztatów Weekendowych: Planete+

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie warsztaty dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę