Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wakacyjne spacery z historią. Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Wakacyjne spacery z historią. Cmentarz Wojskowy na Powązkach
📅 Data: niedziela, 9 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Powązki Wojskowe (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zaprasza na niezwykły spacer po Powązkach Wojskowych.
Pierwszy wakacyjny spacer odbędzie się w niedzielę 9 lipca o godzinie 11.00.

Do dziś dnia cmentarz ten kryje wiele tajemnic związanych z pochówkami żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I wojny światowej, bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, konspiracji niepodległościowej z okresu II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, ale także komunistów – zarówno pierwszych sekretarzy PZPR, jak i oprawców z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
W czasie II wojny światowej Niemcy w wydzielonej części cmentarza utworzyli cmentarz wojenny, na którym m.in. został pochowany jeden z największych katów Warszawy gen. SS Franz Kutschera. Komuniści, budując po wojnie panteon swoich bohaterów, przenieśli nie tylko najważniejszy symbol przedwojennych Powązek znajdujący się w Alei Głównej, czyli pomnik wojny polsko-bolszewickiej, lecz także grób jednego z najwybitniejszych piłsudczyków – Walerego Sławka.
Na cmentarzu znajdują się też liczne symboliczne groby, takie jak „Dolinka Katyńska”, i miejsce potajemnych pochówków, czyli „Łączka”, związane z ofiarami reżimu komunistycznego zamordowanymi w ZSRS i w więzieniu mokotowskim w Warszawie w latach 1948–1956. Intensywne prace ekshumacyjne prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka mają na celu m.in. odnalezienie szczątków rtm. Witolda Pileckiego oraz gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy

Grupy zorganizowane i osoby indywidualne zainteresowane bezpłatnymi spacerami po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach prosimy o kontakt: MARCIN ŁASZCZYŃSKI tel.: 022 860 70 49 e-mail: marcin.laszczynski@ipn.gov.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️