Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nas nie dogonią. Przestrzenie ucieczki

Nas nie dogonią. Przestrzenie ucieczki
📅 Data: czwartek, 13 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


U-jazdowski Kino

pokaz filmów, dyskusja
{Transformacje}
„Nas nie dogonią. Przestrzenie ucieczki"

repertuar
„Warszawa do wzięcia", K. Bielawska i J. Ruszkiewicz
„Bye Bye Dublin!", R. Lewandowski
„Zielona karta", odc. 9, S. Grunberg
„Pani z Ukrainy", P. Łoziński

termin
13/07/2017, 18:00

Cykl {Transformacje} spotkanie 13 pod hasłem Nas nie dogonią. Przestrzenie ucieczki to panel dyskusyjny, podczas którego zastanowimy się, czy transformacja roku 1989 otworzyła przestrzenie azylu, czy raczej uruchomiła mechanizmy ucieczki. Pretekstem do rozmowy będą filmy dokumentalne i dokumenty kreacyjne w różny sposób podejmujące temat przemian świadomości wczesnokapitalistycznej, emigracji, konsumeryzmu i kryzysu tożsamości.

Moderacja
dr Michał Oleszczyk
Krytyk filmowy i tłumacz, jego recenzje pojawiają się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, w periodykach takich jak „Kino”, „Dwutygodnik” i „RogerEbert.com”. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika „Polityka”. W latach 2011-2013 programer i rzecznik festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku. W latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor książki „Gorycz wygnania: Kino Terence’a Daviesa” i współautor (wraz z Kubą Mikurdą) wywiadu-rzeki z Guyem Maddinem pt. „Kino wykolejone”. Prowadzi bloga „Ostatni fotel po prawej stronie”, który został wybrany Blogiem Roku w kategorii „Kultura” w konkursie Onetu w 2010 roku. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”. Członek międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI oraz Koła Piśmienictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W latach 2012-2015 działacz organizacji Polish Filmmakers NYC, promującej polskie kino w Nowym Jorku. Pracę magisterską na filmoznawstwie obronił w roku 2006 (dotyczyła ona analizy formalnej i tematycznej filmu Terence’a Daviesa „Kres długiego dnia”). Pracę doktorską, poświęconą twórczości krytyczno-filmowej Pauline Kael, obronił w roku 2012.

Uczestnicy

Sławomir Grünberg
Reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował oraz wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach. Jest laureatem prestiżowej nagrody Emmy za film School Prayer: A Community at War oraz laureatem nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media. Sławomir Grünberg wygrał również konkurs im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne wykazujące się „odwagą moralną” oraz otrzymał nagrodę Dream Catcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzeniu filmów dokumentalnych. Jest laureatem Zotego Glana oraz prestiżowej nagrody przyznanej przez Festiwal Docboat 2009 dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach. Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak filmy: Karski i władcy ludzkosci, Portrety emocji, Santa Rosa, Coming out po polsku, Płonący facet czy Trans-Akcja. Wśród filmów dotyczących tematyki polsko-żydowskiej znajdują się: Nie płacz kiedy odjadę, Powroty Szymona, Wyrzutki, Perecowicze, Dziedzictwo Jedwabnego oraz Uratowani przez deportację. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara: Legacy i Sister Rose's Passion.

Rafael Lewandowski
Absolwent paryskiej Sorbony (Wydział Studiów Kinematograficznych) oraz Wydziału Reżyserii francuskiej szkoły filmowej LA FEMIS. Pracował jako asystent na planach filmów fabularnych, reklamowych i telewizyjnych. Po kilku krótkometrażowych fabuł ("DZIEŃ KOŃCA LATA", "RANCH W NEVADZIE", "MOTOR") wyreżyserował filmy dokumentalne (m. in. "CELA", "CIEŃ NA DUSZY","PRZESŁUCHANIA",
"PIOSENKA I ŻYCIE", "MINKOWSKI | SAGA"). Sfilmował we Francji ponad 80 relacji osób, które przeżyły holokaust dla fundacji Stevena Spielberga "Survivors of the Shoah". Jest również autorem kilka dokumentów o kreacji artystycznej ("W CIENIU DON GIOVANNIEGO",
"PO DRUGIEJ STRONIE PŁÓTNA", "SZTUKA MILCZENIA”). Jego dokumenty były pokazane i nagradzane na wielu fesgwalach (Cinema du Reel, New documentaries - MOMA, Entrevues, Amascultura, DocReview, ERA Nowe Horyzonty, One World, itd.). W 2010 roku Rafael wyreżyserował swój debiut fabularny "KRET" z Borysem Szycem, Marianem Dziędzielem i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Film miał swoją premierę na 36. Fesgwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za najlepszą rolę drugoplanową dla Mariana Dziędziela), a międzynarodową karierę rozpoczął na Fesgwalu w Montrealu, gdzie nagrodę za rolę główną otrzymał Borys Szyc. W styczniu 2012 roku Rafael Lewandowski został laureatem Paszportu Polityki a w lutym 2015 roku został uhonorowany orderem Kawalera Sztuki i Literatury przez Francuskie Ministerstwo Kultury.
Mieszka w Warszawie, gdzie rozwija kolejne projekty fabularne. Jego najnowszy dokument "Z DALA OD ORKIESTRY" będzie miał swoją premierę kinową we wrześniu 2017 r.

Ewa Winnicka
Reporterka studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1999 roku związana z „Polityką”, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym”, włoskim „Internazionale” i „Dużym Formacie”. Jest współautorką kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Laureatka Okularów Równości – nagrody promującej walkę z wykluczeniem. Autorka książek: „Londyńczycy”, nominowanej do Nagrody „Gryfia”, „Angole” oraz „Nowy Jork zbuntowany”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧