Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ogród Miejski Jazdów Usportowiony - Runda 4

Ogród Miejski Jazdów Usportowiony - Runda 4

reklama
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 14 lipca 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📅 Data zakończenia: sobota, 15 lipca 2017

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Ogród Miejski Jazdów
Usportowiony
Runda 4

Kuratorka
Anna Czaban

W tym sezonie motywem przewodnim Ogrodu Miejskiego Jazdów jest kultura fizyczna. Najbliższe otoczenie zamku zostało zmienione tak, by sprzyjało aktywnościom fizycznym. Powstały w nim boiska do gry w badmintona i siatkówkę, strefa freesbee, parkour oraz przecinający Oś Stanisławowską street gap do ewolucji na deskorolce. Usportowiony to jednak nie tylko wyzwania fizyczne, ale też działania artystyczne, wykorzystujące sport jako narzędzie do przyjrzenia się napięciom społecznym. Czy sprzyja on integracji, czy wręcz przeciwnie: dzieli na sprawnych i mniej sprawnych, prowokuje spory i izoluje subkultury miejskich sportowców? Czy sztuka może wywoływać tak silne emocje jak sport? Hakować jego metody dla własnych celów? A może odwrotnie, sztuka zostanie przechwycona dla sportu i przełamie jego rutynę?

Każdy tydzień to kolejna Runda.
Ogród Miejski Jazdów Usportowiony to przestrzeń, z której wszyscy mogą korzystać codziennie do końca wakacji.

Program Rundy 4:

14/07/2017
20:00
Czytanie performatywne sztuki Fedra fitness Istvána Tasnádiego

Tłumaczenie
Jolanta Jarmołowicz i Jerzy Czech
Adaptacja i reżyseria
Maciej Wiktor
Muzyka
Krzysztof Chodkiewicz
Czytać będą m.in. Szymon Kuśmider, Marta Markowicz, Robert Martyniak, Gabriela Muskała

O tekście
Tragedią Fedry, Hippolita i Tezeusza – korzystających najpełniej ze zdobyczy cywilizacji – jest możliwość negowania własnej biologii. Niedorastanie i niestarzenie się. Zapętlenie się na poprzednim etapie rozwoju. Efekty są groteskowe i tragiczne. Zwłaszcza w wypadku Fedry, która jako jedyna próbuje dokonać własnego wyboru w świecie, gdzie wartości stały się umowne. Ale kiedy próbuje pokierować swoim życiem tak, jak tego pragnie, spotyka ją odrzucenie – nie ma bliskości dusz, tylko bliskość ciał, w tym wypadku niekompatybilnych. Fedra zawiodła jako kobieta – nie sprawdziła się ani jako matka, ani jako żona. Świat męskich wartości stawia ją poza nawiasem przydatności społecznej, a menopauza kończy jej ostatnią rolę – nałożnicy. Pozostawiona w tej pustce, odkrywa pewnego rodzaju wolność.

O autorze
István Tasnádi (ur. 1970) – dramatopisarz, absolwent teatrologii uniwersytetu w Veszprém. Od 1990 roku publikuje wiersze, dramaty i recenzje teatralne. Był założycielem i w latach 1996-2001 współpracownikiem teatru Bárka. Od 2001 roku związany z teatrem Krétakör. Otrzymał wiele nagród, między innymi dwa razy Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy nowy dramat węgierski (w 1999 i 2007 roku). Pisze również dramaty muzyczne i musicale. W 2009 przygotował scenariusz do głośnego filmu muzycznego Made in Hungaria. Zajmuje się też adaptacją teatralną węgierskich dzieł literackich (Kosztolányi, Rejtő) oraz zagranicznych (Dumas, Molier).

O reżyserze
Maciej Wiktor – reżyser filmowy i teatralny. Studiował reżyserię w NTNU (Trondheim) oraz uczęszczał do Royal Academy of Dramatic Arts, London Film School, London Film Academy. Jego filmy krótkometrażowe Kłamca oraz Wydech były nagradzane na festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował wielokrotnie z Nikolajem Koladą.


15/07/2017
12:00
Ruch w mieście, ruch naturalnie
Poznaj instrukcję możliwości Twojego ciała
Wstęp wolny
Bez zapisów
Zbiórka w strefie parkour w Ogrodzie Miejskim Jazdów
Prowadzenie: Stowarzyszenie Parkour United
Jak zrobić pierwszy krok, by wprawić ciało w ruch? A może ten krok zrobić na rękach, w zwisie na barierce albo skokiem imitującym ruch zwierząt? W strefie parkour będziesz miał okazję poznać pasjonatów różnych form ruchu, oddechu, gibkości i skoczności. Wytłumaczą oni, dlaczego ta aktywność może przyczynić się do kompleksowego rozwoju ciała.


15/07/2017
Dzień przedstawień sportowych
Co widzimy, patrząc na grę piłkarzy, tenisistek, siatkarek i koszykarzy? Czego słuchamy, oglądając wyścigi samochodowe? O czym mówią nam stadiony i trybuny, a o czym stroje pływaków? Na czym polega istota przedstawienia sportowego? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć w numerze „Kultury Współczesnej” pt. Kulturowe przedstawienia sportu (1/2017).


15/07/2017
14:00
Performatywny spacer sportowy
Zbiórka na tarasie zamku (od strony Wisły)
Chcemy opowiedzieć i pokazać, o czym napisaliśmy. Żeby jednak puścić słowo w ruch, zapraszamy do udziału w spacerze performatywnym. Odwiedzimy punkty rozpięte między Jazdowem a legendarnym stadionem Skry i wspólnie doświadczymy tego, jak bardzo Warszawa nasycona jest sportem, nawet jeśli warszawska infrastruktura sportowa bywa nadżarta przez rdzę. Będziemy podziwiać romantyczne ruiny wyschniętych basenów, przedzierać się przez chaszcze, ożywiać zapomniane boiska, patrzeć z góry, z dołu i od środka. Zastanowimy się, na czym polega istota sportowego przedstawienia, a przy okazji, w ciągłym ruchu, sami się sobie „przedstawimy”.


15/07/2017
17:00–18:30
Przerwa, możliwość skorzystania z atrakcji Ogrodu Miejskiego Jazdów Usportowiony, np. odpoczynku na hamakach, nabycia wydawnictw Narodowego Centrum Kultury, w tym „Kultury Współczesnej”


15/07/2017
18:30–20:00
Wszystkie gole strzelone Niemcom – silent match
Wielkim finałem całego dnia będzie silent match. Jeśli marzyliście kiedyś o tym, że wasze rajdy skrzydłem, koronkowe dryblingi i straceńcze szarże na bramkę komentuje podekscytowany sprawozdawca – teraz spełnimy Wam to marzenie. Tak jak podczas silent disco uczestnicy zabawy tańczą do muzyki, którą w słuchawkach słyszą tylko oni, tak też my wybiegniemy na murawę boiska strzelając legendarne – bo tak wyczekane – gole reprezentacji Niemiec (to 15 lipca – Grunwald!). Na oczach kibiców i we własnej wyobraźni strzelać będziemy epickie bramki w samo okienko. Wszystko do komentarza Jarka Kaczmarka, opowiadacza, znawcy futbolu, autora książek o najsłynniejszych golach wszech czasów.


15/07/2017
22:00
Kino Letnie w Ogrodzie Miejskim Jazdów
Pokaz w parku przed Zamkiem Ujazdowskim, a w razie niepogody w kinie w U–jazdowskim
Wstęp wolny
Zidane, portret XXI wieku [Zidane, un portrait du 21ème siècle], reż. Douglas Gordon, Philippe Parreno, Francja / Islandia 2006, 90'
Blockbuster ze świata sztuki. Pełnometrażowy film uznanych artystów to po prostu zapis meczu piłkarskiego, ale też artystyczna superprodukcja – wysokiej klasy kamery przez regulaminowe 90 minut obserwują tylko jednego zawodnika, Zinadina Zidana, jednego z najlepszych piłkarzy w historii. Tytuł zdradza ogromne ambicje twórców – uczynić z Zizu metaforyczną figurę zaczynającego się stulecia. Udana dekonstrukcja futbolu, połączona z charyzmą Francuza, obserwowanego przez widzów niezwykle uważnie, sprawiają, że artyści odnoszą zwycięstwo, tak jak Real Madryt w filmowanym meczu.


Regulamin Ogrodu Miejskiego Jazdów Usportowiony dostępny jest na w Punkcie Informacyjnym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz na tej stronie: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spacer sport teatr


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę