Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nalewki - w czasie niemieckiej okupacji i po wojnie

Nalewki - w czasie niemieckiej okupacji i po wojnie
📅 Data: czwartek, 13 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Ogród Krasińskich, wejście od ul. Bohaterów Getta (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie na dawnych Nalewkach. Tym razem skupimy się na na części wystawy poświęconej czasom niemieckiej okupacji i latach powojennych.

W programie oprowadzanie przez autorów ekspozycji.

Bombardowania niemieckie we wrześniu 1939 r. spowodowały zniszczenie Pasażu Simonsa, centrum handlowego u zbiegu ul. Długiej i Nalewek, a 16 listopada 1940 ulica została przecięta murem, jej północna część znalazła się w granicach getta., w którym zamknięto warszawskich Żydów, oddzielając ich od reszty mieszkańców. W pobliżu Ogrodu Krasińskich zbudowano jedną z bram getta.

W marcu 1942 r. rozpoczęła się Akcja Reinhardt – Niemcy przystąpili do zagłady Żydów Generalnego Gubernatorstwa i regionu białostockiego. W pierwszym transporcie 22 lipca wywieziono z warszawskiego getta do obozu śmierci w Treblince 6250 osób. Do 21 września w komorach gazowych Treblinki zamordowano ok. 280 tys. , a na ulicach zginęło ok. 10 tys. osób. W tzw. getcie szczątkowym pozostało jeszcze ok. 60 tys. osób, w tym ok. 35 tys. pracujących w zakładach (szopach) na rzecz niemieckiego przemysłu. Był to właściwie koniec Nalewek i warszawskiego getta.

19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie wkroczyły bramą od ul. Nalewki z zamiarem ostatecznej likwidacji getta i napotkały zbrojny opór żydowskich bojowników. Powstanie trwało do 16 maja 1943 r. Zginęło ok 13 tys. powstańców i mieszkańców getta. Niewielu udało się wydostać i uratować po stronie aryjskiej. Symbolicznym aktem końca warszawskich Żydów było wysadzenie przez Gruppenführera SS Jurgena Stroopa Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 o godzinie 20.15. Był to również koniec słynnych Nalewek.

Z dawnej, tętniącej życiem ulicy zostało dziś niewiele – fragment bruku i prowadzące donikąd tory tramwajowe. Cała reszta to wspomnienia i fotografie. Od 1947 r. dawna ulica Nalewki nosi nazwę Bohaterów Getta, a uliczka pod nazwą Nalewki nie ma z tą przedwojenną już nic wspólnego.

Wystawa organizowana ze środków MKiDN w ramach 75. rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę