Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Nalewki - w czasie niemieckiej okupacji i po wojnie

Nalewki - w czasie niemieckiej okupacji i po wojnie

reklama
📅 Data: czwartek, 13 lipca 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Ogród Krasińskich, wejście od ul. Bohaterów Getta (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy na spotkanie na dawnych Nalewkach. Tym razem skupimy się na na części wystawy poświęconej czasom niemieckiej okupacji i latach powojennych.

W programie oprowadzanie przez autorów ekspozycji.

Bombardowania niemieckie we wrześniu 1939 r. spowodowały zniszczenie Pasażu Simonsa, centrum handlowego u zbiegu ul. Długiej i Nalewek, a 16 listopada 1940 ulica została przecięta murem, jej północna część znalazła się w granicach getta., w którym zamknięto warszawskich Żydów, oddzielając ich od reszty mieszkańców. W pobliżu Ogrodu Krasińskich zbudowano jedną z bram getta.

W marcu 1942 r. rozpoczęła się Akcja Reinhardt – Niemcy przystąpili do zagłady Żydów Generalnego Gubernatorstwa i regionu białostockiego. W pierwszym transporcie 22 lipca wywieziono z warszawskiego getta do obozu śmierci w Treblince 6250 osób. Do 21 września w komorach gazowych Treblinki zamordowano ok. 280 tys. , a na ulicach zginęło ok. 10 tys. osób. W tzw. getcie szczątkowym pozostało jeszcze ok. 60 tys. osób, w tym ok. 35 tys. pracujących w zakładach (szopach) na rzecz niemieckiego przemysłu. Był to właściwie koniec Nalewek i warszawskiego getta.

19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie wkroczyły bramą od ul. Nalewki z zamiarem ostatecznej likwidacji getta i napotkały zbrojny opór żydowskich bojowników. Powstanie trwało do 16 maja 1943 r. Zginęło ok 13 tys. powstańców i mieszkańców getta. Niewielu udało się wydostać i uratować po stronie aryjskiej. Symbolicznym aktem końca warszawskich Żydów było wysadzenie przez Gruppenführera SS Jurgena Stroopa Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 o godzinie 20.15. Był to również koniec słynnych Nalewek.

Z dawnej, tętniącej życiem ulicy zostało dziś niewiele – fragment bruku i prowadzące donikąd tory tramwajowe. Cała reszta to wspomnienia i fotografie. Od 1947 r. dawna ulica Nalewki nosi nazwę Bohaterów Getta, a uliczka pod nazwą Nalewki nie ma z tą przedwojenną już nic wspólnego.

Wystawa organizowana ze środków MKiDN w ramach 75. rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę