Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kołysanka dla Muranowa: Marcin Olak / Patryk Zakrocki – Srebrzynek i ja

Kołysanka dla Muranowa: Marcin Olak / Patryk Zakrocki – Srebrzynek i ja
📅 Data: poniedziałek, 25 września 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W wybrane poniedziałki zapraszamy do wspólnego słuchania muzyki na "Łące Leśmiana". Podczas krótkich, akustycznych koncertów usłyszymy muzykę żydowskich kompozytorów w wykonaniu cenionych młodych polskich instrumentalistów.

7, 21 sierpnia, 11, 25 września (poniedziałek, godz. 18.00, wstęp wolny
Koncerty odbywają się w ramach projektu "Łąka Leśmiana".
Miejsce: teren zielony przy ul. Lewartowskiego przy Muzeum POLIN.

---

7 sierpnia: Hubert Zemler – muzyka na instrumenty perkusyjne

Hubert Zemler to wykształcony akademicko perkusista, laureat brązowego medalu na Muzycznej Olimpiadzie w Korei (w kategorii perkusja solo); a przede wszystkim muzyk współtworzący kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej. Przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od free jazzu (Kapacitron, Horny Trees), muzykę współczesną (Arturas Bumsteinas, Zdzisław Piernik), world music (Ritmodelia, Calle Sol), rock i blues (Neurasja, Incarnations), po ambitny pop w zespole Natu.

Ciągle poszukuje i konsekwentnie podążający swoją drogą. Wypracował własne, oryginalne brzmienie, poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry.

Od lat koncertuje i nagrywa płyty solo. Na ostatniej, zatytułowanej „Pupation of Dissonance”, sięgnął po kompozycję Steve’a Reicha „Music for pieces of wood”, którego fragmenty wplecie w wyjątkowy, łąkowy recital.

---

21 sierpnia: Morpheus Saxophone Quartet - Philip Glass „Saxophone Quartet”, Dariusz Przybylski “Morpheus”

Choć sam Philip Glass może jeszcze o tym nie wie, jego Kwartet Saksofonowy, to idealny utwór na łąkę. Z jednej strony płynie on jak ścieżka dźwiękowa, wtapiająca się we współczesny, miejski zgiełk. Z drugiej strony, jeśli pozwolimy sobie na chwilę oddechu, na pauzę we własnym pośpiechu i damy muzyce wybrzmieć, dosłyszymy jej złożoność, wewnętrzny ład i jakby równoległą do naszej rzeczywistość. Do takiego właśnie słuchania zapraszamy na "Łące Leśmiana".

Utwór wykona założony w 2010 roku Morpheus Saxophone Quartet. Tworzą go Wojciech Psiuk – saksofon sopranowy, Alicja Szlempo – saksofon altowy, Szymon Nidzworski – saksofon tenorowy oraz Grzegorz Bil – saksofon barytonowy. Każdy z nich pochodzi z innego miasta Polski, poznali się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Połączyli swoją pasję, jaką jest gra na saksofonie, w poczwórną moc – Morpheus Saxophone... Quartet. Nazwa kwartetu nie jest przypadkowa. Zainspirował ją kompozytor Dariusz Przybylski, którego utwór o tytule "Morpheus" kwartet wykonuje.

Miał okazję występować podczas: Festiwalu „Szalone Dni Muzyki”, Festiwalu Strefa Ciszy, Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski", Letniego Festiwalu Nowego Miasta, Animi Music Festival, Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Przeworsku, Festiwalu Muzycznego W Krainie Chopina, Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne w Dziekance, Festiwalu Muzycznego – Muzyka w Zabytkowych Kościołach i Wnętrzach Księstwa Nyskiego, Koncertu w Skwerze – Filii Fabryki Trzciny, sezonu koncertowego „Smykofonia”, a także w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Filharmonii Narodowej.

Od samego początku swojej działalności kwartet współpracuje także z innymi saksofonistami tworząc Morpheus Saxophone Ensemble. Zespół dokonał prawykonania kompozycji „Suita na tematy polskie” Krzysztofa Herdzina, napisanej na zamówienie w ramach programu MKiDN „Kolekcje – Zamówienia Kompozytorskie”, a także nagrał utwór Pawła Łukaszewskiego „Lenten music” znajdujący się na płycie „Musica Sacra 5”. Krążek otrzymał Fryderyka 2015 w kategorii "Album roku – muzyka kameralna".

Program koncertu uzupełni utwór mieszkającego na Muranowie cenionego kompozytora młodego pokolenia Dariusza Przybylskiego, napisana specjalnie dla tego kwartetu, zatytułowana właśnie Morpheus.

---

11 września: Ania Karpowicz (flet) / Marek Bracha (pianino) - Wajnberg/Szpilman /Tansman/Copland

Ania Karpowicz i Marek Bracha to znakomici soliści – wirtuozi swoich instrumentów. Oboje gościli już na scenie muzycznej Muzeum POLIN – Ania z zespołem muzyki współczesnej Hashtag Ensemble, Marek – z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, podczas koncertu z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Jako duet tworzą projekt WarszeMuzik, w ramach którego prezentowali muzykę żydowskich kompozytorów związanych z Warszawą na podwórkach warszawskiej Woli.
Na Łące Leśmiana zabrzmi muzyka Mieczysława Wajnberga, który przed wojną, właśnie w tej okolicy, w Teatrze Scala, przy ulicy Zamenhofa, przyjmował pierwsze muzyczne szlify, pomagając w pracy swemu ojcu – Samuelowi Wajnbergowi, kierownikowi muzycznemu tej sceny.
Na finał zabrzmi Duet Aarona Coplanda – jednego z prekursorów współczesnej muzyki amerykańskiej.

---

25 września: Marcin Olak (gitara) / Patryk Zakrocki (skrzypce) – Srebrzynek i ja

Mario Castelnuovo-Tedesco to jeden z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki na gitarę klasyczną. Urodzony we Florencji w zamożnej rodzinie pochodzenia żydowskiego często odwoływał się do swoich korzeni. Duma z bogactwa kultury żydowskiej była motywem przewodnim jego koncertu napisanego dla wielkiego Jaschy Heifetza.

Jednym z najbardziej znanych jego utworów jest kompozycja do słów hiszpańskiego noblisty Juana Ramóna Jiméneza „Platero y Yo” – w polskim tłumaczeniu: Srebrzynek i ja. Na "Łące Leśmiana" wariacje na temat tego utworu wykonają znakomici improwizatorzy: gitarzysta Marcin Olak oraz skrzypek Patryk Zakrocki.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę